Ha adószámos magánszemélyként tevékenykednél

Magánszemélyként kétféleképpen folytathatunk gazdasági tevékenységet: egyéni vállalkozóként vagy adószámos magánszemélyként.
Jelen fejezetünkben ez utóbbit vesézzük ki részletesebben.

Mit is jelent az adószámos magánszemély fogalma?
Adószámos magánszemély az a személy, aki nem egyéni vállalkozó, viszont adóköteles bevételszerző tevékenységet végez. Nagyon fontos tisztában lenni azzal a szabállyal, hogy adószámos magánszemélyként csak és kizárólag olyan tevékenységet folytathatunk, amely nem rendszeres és nem üzletszerű. Emellett figyelnünk kell arra is, hogy bizonyos tevékenységeket csak vállalkozói igazolvány birtokában folytathatunk.
Sajnos egyértelmű előírás nem nagyon van az adószámos magánszemélyek tevékenységére, valamint az üzletszerűség, pláne a rendszeresség fogalmainak meghatározására. A határok nagyon elmosódottak és nem egyértelműek. Ezért nagyon körültekintően kell eljárni, ha ezt az alternatívát szeretnéd választani. Azt javaslom, előtte mindenképpen tájékozódj az adóhivatalban, valamint mindenképpen kérd ki egy könyvelő, adótanácsadó véleményét a saját esetedre vonatkozóan!
Meglátásom szerint, amennyiben egy webáruházban kínálod eladásra a termékeidet, ahol azok folyamatosan láthatók, akkor az a rendszeresség és üzletszerűség fogalmát egyértelműen kimeríti. Ha azonban művészként időnként kiállításokon veszel részt, vagy mondjuk rendelnek Tőled alkotást, abban az esetben megfelelő lehet számodra az adószámos magánszemély intézménye.

Kinek érdemes ez a formát választania?
Akik csak ritkán, eseti jelleggel végeznek gazdasági tevékenységet, a tevékenységük nincsen sem engedélyhez, sem vállalkozói igazolványhoz kötve, van máshol biztosítási jogviszonyuk (van munkahelyük). Tipikusan oktatók, művészek, bérbeadók részére jelenthet ideális megoldást az adószámos magánszemély intézménye.

Előnyei: az egyéni vállalkozással szemben itt nincs helyi adó fizetési kötelezettség. Egyszerűbb nyilvántartási előírások.
Hátrányai: korlátozottabb költségelszámolási lehetőségek (pl. nem számolható el értékcsökkenés), rendszeres gazdasági tevékenység végzésére nem alkalmazható.

Hogyan lehet ezt a dolgot elindítani?
A lakóhelyileg illetékes APEH ügyfélszolgálatot kell felkeresni, ahol is ki kell töltsük a 09T101 számú nyomtatványt. Ezen a nyomtatványon kell többet között kiválasztanunk a jogviszonyt (pl. hogy munkaviszony mellett fogjuk-e végezni az adószámos tevékenységünket), a költségelszámolás módját, valamint az áfa adózási módot is. Ezután ott helyben megkapjuk az adószámunkat, aminek birtokában már tulajdonképpen számlázhatunk is.

Milyen adózási tudnivalókat kell szem előtt tartanod?

Először is nézzük a személyi jövedelemadót: az adószámos magánszemélyként szerzett bevételeidről évente egyszer, az év végi adóbevallás keretein belül (ugyanazon a nyomtatványon, amin pl. a munkabéredet és az egyéb, magánszemélyként szerzett bevételeidet is bevallod) kell számot adnod. Ez a jövedelmed is összevonás alá eső jövedelemnek számít, tehát az adótábla szerinti 18 ill. 36 %-os adókulcsok vonatkoznak rá.

A másik terület az áfa. Ha a tervezett bevételed éves szinten nem fogja meghaladni az 5 millió forintot, akkor érdemes az alanyi adómentességet választani, amikor is a bevételeid után nem kell áfát fizetned, nem kell időszakonként bevallást benyújtanod, de természetesen a beszerzések után nem igényelheted vissza az áfát.

Mi alapján tudod kiválasztani a költségelszámolási módot?
A bevételeidnek azonban nem a teljes összege után kell adóznod. Kétféle módszer közül választhatsz:
Tételes költségelszámolás: a tevékenységedhez szükséges beszerzésekről, szolgáltatásokról saját nevedre számlát kérsz, és ezek összegét levonod a bevételeidből. Amekkora összeg a költségek levonása után marad a bevételeidből, az lesz az adóalapod, ami után fizetned kell az adót.
10 %-os költséghányad levonása: amikoris nem gyűjtögeted a számlákat, hanem a bevételeid 10 %-át tekinted költségnek, és a fennmaradó 90 % lesz az adóalapod. Ezt az alternatívát akkor érdemes választanod, ha olyan jellegű a tevékenységed, amely nem túl költségigényes (pl. oktatás, bérbeadás, szolgáltatás), és a tételes költségek előre láthatólag nem fogják elérni a bevételeid 10 %-át.
Ha viszont olyan tevékenységet folytatsz, ahol jellemzően magasabbak a költségek, mint a bevétel 10 %-a, (pl. az iparművészeti tevékenységek lehetnek ilyenek, ahol elég magasak az anyagárak), akkor inkább a tételes költségelszámolást ajánlott választani.

Milyen járulékfizetési szabályok vonatkoznak az adószámos magánszemélyekre?
Amennyiben az adószámos magánszemélynek az innen származó jövedelme eléri a tárgyhónapot megelőző hónap első napján érvényes minimálbér (2009-ben ennek összege: 71.500 Ft) havi összegének harminc százalékát (21.450 Ft-ot), ill. naptári napokra annak harmincad részét, akkor a bevétel után társadalombiztosítási járulékot is kell fizetni. A 29%-os társadalombiztosítási járulékot azonban nem az adószámos magánszemély, hanem a megbízó fizeti (abban az esetben, ha a megbízó, megrendelő vállalkozó).

Hogyan kell számláznia az adószámos magánszemélynek?
A bevételeiről az adószámos magánszemélynek is számlát kell adnia. Viszont az adószámos magánszemély nem kapja meg a megbízótól a számla teljes összegét, mert a kifizetőnek a számla végösszegéből le kell vonnia (és be kell fizetnie az államkasszába) az szja előleget (18 vagy 36 %) és a tb járulékokat (egészségbiztosítási járulék: 6 %, nyugdíjbiztosítási járulék: 9,5 %). Amennyiben azonban a megrendelő nem cég vagy vállalkozás, hanem egy másik magánszemély, akkor az adószámos magánszemélynek kell maga után az adóelőleget és a járulékokat (nem csak azokat, amelyeket levonna a megbízó, hanem azokat is, amelyeket a megbízónak kellene utánunk fizetnie, tehát a 26/29 % tb járulékot is!) befizetnie.

hozzászólások

Kérdésed, véleményed van a leckével kapcsolatban? Írd meg nekünk!

108 válasz

  1. Kedves Ami!
    A Meskán árusítóknak mégis javasolják ezt a formát, pedig akkor ez rendszeres és üzletszerű.
    Hogy van ez?

  2. Nekem azt mondták az apehban, hogy az számít üzletszerűnek, ha mások alkotásait megveszem, majd x forinttal drágábban árulom (mint egy galéria pl). Ha a sajátomat, akkor kifejezetten ezt a módot ajánlották.

  3. Azt szeretném megkérdezni kedves Ami, mi a helyzet a járulék fizetéssel, ha mint nyugdíjas váltom ki a hetes adószámot.

  4. Kedves Anyahajó!
    Az üzletszerűség véleményem szerint nem csak ennyiben merül ki. Ha ugyanis valaki valamit előállít, szolgáltatást végez, az ugyanúgy üzletszerűnek számít. Amiről Te írsz, az a kereskedelem, de ezen kívül vannak még egyéb tevékenységek is.

    Kedves Nyugdíjas!
    A nyugdíjasnak ugyanúgy a minimálbér 30%-a feletti jövedelem esetén kell fizetnie járulékokat, kivéve a 2 % pénzbeli egészségbiztosítási járulékot.

    Üdv,
    Szigeti Ami

  5. Sziasztok!
    De ez már megint fából vaskarika, ahogy az lenni szokott. Ha te nyelvet oktatsz, vagy kiadod a lakást, az nem üzletszerű? Vagy, ha én úgy teszem fel a terméket, hogy rendelhető. Akkor tulajdonképen én az elkészítés szolgáltatást adom el, ergo magát a munkafolyamatot, tehát szolgáltatok.
    De ha ez nem lehet rendszeres, akkor honnan tudom, hogy meghaladja-e az adott hónapban a bevételem a tb kötelezettségi mértéket? És ha az egyik hónapban igen, másik 3-ban meg nem, akkor mi a teendő? Vagy mi a teendő, ha én itthon vagyok, hívjuk háztartásbelinek, befizetem a 4500 ft TB-t, de azt mondom, eladnék mondjuk évi 5 pulcsit, mert az időmbe belefér. Ilyen mennyiségre ugye nem érdemes semmilyen vállalkozási formával bonyolítani a dolgokat. Ma az APEH-ban úgy néztek rám, mint egy hülyére, mikor mondtam, mi t akarok, és gőzük se volt semmiről. Nesze központi APEH és a szaktudás.

  6. Kedves Szakértő!

    Én is egyéni adószámmal rendelkező magánszemély vagyok, magánóraadó, tanácsadó munkát végzek majd 2010. januárjától.
    Kérdésem az lenne, hogy milyen számlatömböt vásároljak a nyomtatványboltban, amivel az óradíjakat számlázni tudom?

    Köszönettel: Sarolta

  7. Kedves Sarolta,
    hagyományos számlatömböt kell vásárolj, amilyet az egyéni vállalkozók, vagy akár a társaságok is használnak. A fizetési módtól függően ez lehet készpénzfizetési számla vagy átutalásos számlatömb is. Nincs különbség adószámos magánszemélyek esetében.
    Üdv,
    Szigeti Ami

  8. akkor most hülye kérdés… ha nekem az elmult 3 hónapban kb 450000 ft számlázódott le… mennyi az amennyit be kell fizetnem kb járulékokra? bocsi csak nem értek a lovakhoz és az apehben szó szerint azt mondták : SEHOVA SEMMIT! HA NINCS ÉVES 5M FT. ezt nem értem… vállalom együgyüségem… de erre nem tanítottak a táncművészetin 😀

  9. Az 5 M Ft az az alanyi mentesség határa, és az áfára vonatkozik. Nem igazán értem, hogy jön össze az 5 M ft a tb járulékkal… Adószámos magánszemély vagy?

  10. Kedves Ami,
    Kedves Ami,

    3 gyerekes anyuka vagyok, hamarosan lejár a gyes-em és szeretnék hivatásos anya lenni.
    Van egy nagy és gyönyörű telkünk, és ara gondoltam hogy nyaranta társaságoknak kiadnám kerti partiknak. Egy nagy város mellet lakunk, szinte a városban, talán igény is lenne rá főleg vállalatoknál. Szinte mindenünk megvan hogy akár 50 fős kerti partit rendezzenek itt.
    Ez biztos nem lenne rendszeres jövedelem szerzés, de üzletszerű. Kérdésem hogy adószámos magánszemélyként adhatok-e számlát, mi az amit levonhatok az adó alapból (víz, villany esetleg olyan beruházás hogy kerti padok, vagy fogyó eszközök- műanyag poharak, tányérok), és összevont jövedelemként kezelhetem ha csak az a csekély gyes vagy amit kapok hivatásos anya-ként. Előre is köszönöm a válaszát.

  11. Kedves Andrea,
    mivel bérbeadásnál bevett szokás a 7-es adószám használata, elképzelhetőnek tartom, hogy ez a tevékenység is beilleszthető ebbe a formátumba.
    Viszont mielőtt belekezdenének, mindenképpen kérjék ki személyesen is – hogy minden a legapróbb részletekig megbeszélésre kerüljön – egy szakember (könyvelő, adótanácsadó) véleményét is.
    Üdv,
    Szigeti Ami

  12. Kedves Ami!
    Tanácsot szeretnék kérni. 4 gyermekes GYET-en levő grafikus iparművész vagyok. Eddig férjem Bt.jében dolgoztunk ,adtunk számlát, sajnos a Bt felszámolás alatt, csődeljárással, nem tudunk számlát adni.Másfél évig nem is volt sajnos mire :(.Most kaptam egy nagyobb grafikai munkát és számlát kéne adnom .Egyszeri megbízásos szerződéssel ,vagy adószám kérésével járhatok jobban ha nem rendszeres a jövedelem szerzés. Állandó jövedelmem csak az a főállású anyáknak járó csekélyke GYET…
    Előre is köszönöm válaszát.

  13. Kedves Ami!

    A következő lenne a kérdésem. Egyéb művészeti tevékenységre váltottam ki a 7-es adószámot a KSH besorolása alapján. A biztosítási jogviszonyom nem éri el a heti 36 órát, illetve ÁFA tekintetében Alanyi mentességet választottam.

    A kérdésem a számlázással lenne kapcsolatos. A számlán minden esetben fel kell tüntetni, hogy – 17% SZJA, illetve (január 1-től) 27% EHO? Függetlenül attól, hogy kifizetőnek, vagy magánszemélynek számlázok?

    Ha meghaladom a minimálbér harmincad részét, illetve 30%-át akkor a járulékokat is kell fizetni ezen felül, de ezt ugye a számlán nem kell feltüntetni?
    Ha meghaladom a minimálbér 30%-át akkor is marad az EHO fizetési kötelezettség?

    Előre is köszönöm a válaszát.

  14. Kedves Ami!
    Nekem is 7-es adószámom van, kézműves foglalkozásokat fogok tartani nyaranta, táborokban, illetve saját házamban. Mellette nyugdíjasként ugyan, de teljes munkaidőben dolgozom. Ha jól értem, akkor egyszerű a helyzetem, veszek számlatömböt, kiállítom a számlát az elvégzett munkáról, a költségeimről (pl.anyagköltség) gyűjtöm a számlákat, s aztán jövő év elején az adóbevallásomba beírom az innen származó jövedelmemet – ktsg? Előre köszönöm a segítséget!

  15. Ha jól értelmezem, ha a fiam kinő egy ruhát, és jó állapotban van, és mondjuk a zsibvásáron /online/ eladom, adóznom kell utána.? És ha azt újabb ruhába fektetem az összeget?

  16. Kedves Ami!

    A kérdésem a következő lenne: 2009. októberében vissza kellett adnom a vállalkozóimat, mert nem volt rendszeres a bevételem. Egyéb máshova nem sorolható tevékenységre szólt.Spirituális lélekgyógyítóként voltam besorolva. Jelenleg munkanélküli vagyok és elvégeztem egy masszőri képzést. Olvastam, hogy ezekre a tevékenységekre is ki lehet váltani a 7-es adószámot,hiszen nem rendszeres szolgáltatás. Nem tudom garantálni, hogy minden hónapban lesz annyi vendégem, hogy a vállalkozói járulékot ki tudjam fizetni.Végül is ezért kellett visszaadnom. Kiadják ilyen tevékenységi körre is? Vagy semmi esélyem?
    Válaszát és segítségét előre is köszönöm!

  17. Füleki Marcsi: ez nem minősül üzletszerű tevékenységnek. Azonban ha Te már összeszeded az ismerősök ruháit illetve nagy tételben csinálod ugyanezt, akkor ahhoz már kell valamilyen adózási forma.

  18. Rita: a két jogviszony adózásilag nagyon hasonló. Egy ilyen esetre nem érdemes kiváltani a 7-es adószámot, a megbízási jogviszonyt megfelelőnek tartom.

    Zarándok: Igen, de természetesen előtte be kell jelentkezni az adóhivatalban, és 7-es adószámot kell kérni.

    Füleki Marcsi: ahogy Zsuzsi mondja, saját használt dolgaink adásvétele az nem vállalkozási tevékenység, nem üzletszerű.

    Mónika: Elképzelhetőnek tartom, hogy ilyenre kiadják. Az Apehban kérdezz utána, pontosan meg fogják tudni mondani.

  19. Kedves Ami! Én most szeretnék magánszemélyként adószámot igényelni. Mivel éneklem, nem rendszeresen és nem üzletszerűen, úgy vélem ez lehet a legmegfelelőbb választás számomra…
    Bementem az illetékes APEH irodába, ahol közölték velem, semmi akadálya a dolognak, viszont FOGALMAM SINCS, így milyen járulékokat és adókat kell majd befizetnem a KIÁLLÍTOTT SZLÁM után…
    Az APEH irodában azt a választ kaptam, ha cégnek, önkormányzatnak, alapítványnak adok szlát, (100%-ban csak nekik szeretnék) akkor csak TB.-t kell fizetnem, mert a többi járulékot ők fizetik be… Most, ha megkérdezik mennyi konkrétan a fellépésem ára, nem tudok pontos választ adni.
    Remélem ki tudod hámozni mondandómat, és hamarosan válaszolsz nekem.:) Előre is köszönök mindent!

  20. Én most kaptam egy hivatalos állásfoglalást az apeh-tól. Azt írják, hogy a saját magam által készített iparművészeti termékek árusítása nem minősül kereskedelemnek, vagyis végezhető interneten keresztül 7-es adószámmal. Gondoltam leírom ide is!

  21. Az előbb hosszabban leírtam kérdéseimet a következő idézetekkel kapcsolatban, ám véletlenül töröltem őket, így csak egy értelmezést kérek az alábbi változásokról:

    „A kifizető alapesetben köteles minden kifizetésből levonni az adóelőleget. KIVÉTEL ez alól az egyéni vállalkozónak és a mezőgazdasági őstermelőnek fizetett összeg, valamint 2010. január 1-jétől az adószámos magánszemély javára fizetett jövedelem. Ebben az esetben csak akkor kell levonni előleget, ha ezt a magánszemély nyilatkozatban kéri.”

    Tehát adószámos magánszemély is kérheti a számla ellenében a teljes összeget? Mikor köteles utána az adót fizetni: negyedévente vagy évente egyszer, adóbevalláskor? Ha magánszemélynek adok számlát, ő eleve hogyan vonna tőlem SZJA-t?

    A másik idézet:

    „A magánszemélynek nyilatkoznia kell, hogy mely költségelszámolási módszert alkalmazza. Tételes elszámolás esetén a kifizető a nyilatkozat alapján vonja le a költségeket, és számítja az adóelőleget. 2010-től már nem él az a korlátozás, hogy legalább a jövedelem 50%-a után kell adóelőleget levonni.”

    A költségeimről minden kifizetés alkalmával nyilatkozni kell. Pl. évente egy-két tonert elhasználok a tevékenységemhez, de annak a költségét mikor számolom el?

  22. Kedves Ami!

    Én alkalmazottként dolgozom, mint irodavezető, és mellette most szeretnék elkezdeni oktatni gerinctornát. Ez az oktatói tevékeny is adószámos magánszemélyként működhet, vagy másként?

  23. Kedves Judit, oktatók körében ez egy elterjedt tevékenységi forma. Azért a kiváltása előtt mindenképpen ajánlatos alaposan tájékozódni, és konzultálni egy könyvelővel, valamint az apeh ügyfélszolgálat véleményét is kikérni.

    Üdv,
    Ami

  24. Kedves Éva,

    adószámos magánszemély évente az éves szja bevallásában számol el az adott évi tevékenységéről.
    Magánszemélynek adott számla esetén nem kellett eddig sem levonni az előleget, mivel a magánszemély nem tudta azt bevallani és befizetni. Ebben az esetben az adószámos magánszemélynek kellett maga után fizetni az előleget és a járulékokat. 2010-től ez már a fenti idézet értelmében nem csak a magánszemély vásárlókkal szemben alkalmazható.

    Üdv,
    Ami

  25. Kedves Ami!

    Építésztervezői tevékenységet végezhetek szerinted adószámos magánszemélyként? Alkalomszerűen.

    Illetve az összes bevételből akkor mennyi járulékot is kell befizetnem az államnak, és mikor?

    Köszönöm…

  26. Sziasztok!
    Akkor végre tud adni valaki végre valami tanácsot igy a bevallás elött?
    Mit kell fizetni pontosan az adón kívül, ha nincs kifizető, kizárólag magánszemélyeknek „értékesítünk”???
    Múlt évben befizettem az eho-t is azt meg túlfizetésként mutatta ki az ellenőrzés!Köszi az érdemi válaszotokat

  27. Kedves Ami!
    Milyen nyilvántartásokat kell vezetni, ha adószámos magánszemélyként tevékenykedem? (Naplófőkönyv, pénztárkönyv és hasonló elborzasztó kifejezéseket olvastam.)
    Nyugdíjas tanárként oktatási szakértői feladatokat végzek. Eddig egyszerűen megbízási szerződést kötöttünk, de most kitalálták, hogy váltsak ki adószámot. Azonban félek az adminisztrációtól és attól, hogy majd többet költök adószakértőre, mint amennyit keresek. Már ott elakadtam, hogy hol találom az illetékes APEH irodát (Budaörsön lakom). Várom a tanácsod és persze olyanokét is, akik hasonló cipőben járnak.Üdv.:Magdi

  28. Kedves Magdi!
    Alapnyilvántartást vezetni kell az adószámos magánszemélyeknek is, fajtáját tekintve attól függően, hogy tételes költségelszámolást vagy költségátalányt választ. Az alábbi oldalakon sok hasznos infót találsz ebben a témában: http://web.beltav.hu/szilagyi/szszszr/adokalkulator.htm
    http://www.cegexpo.hu/index.php?page=76#11
    De nem győzöm hangsúlyozni, hogy indulás előtt mindenképpen ajánlatos egy könyvelővel konzultálni!
    Üdv,
    Ami

  29. Sziasztok!
    Tudtok nekem abban segíteni, hogy műv. tevékenységet végző számlát adó magánszemély után a kifizetőnek kell e járulékot fizetnie?
    Fenn az írásban az áll, hogy, ha a kifizető vállalkozó. És, ha mondjuk közintézmény?

  30. Szia Margit,
    igen, a közintézmény is le tudja vonni a járulékokat, ugyanúgy mint a vállalkozó, de úgy tudom, hogy most már csak akkor vonják le utánad, ha úgy nyilatkozol feléjük, hogy kéred ezt.

    Üdv,
    Ami

  31. Kedves Ami!
    Én is most szeretném kiváltani a „7”-es adószámot. Nekem az apehnél azt mondták, hogy nyugodtan varrhatom a táskáimat ilyen formában, de arról fogalmuk sincs, hogy el is adhatom-e őket. Felhívatták velem az Apeh információs vonalát, ott azt mondták, akkor értékesíthetem a saját termékeimet, ha nem szakmához kötött tevékenység. Én honnan tudjam, hogy mi szakmához kötött, amikor az a bizonyos lista nem publikus, mint azt közölték velem.
    Egyszerű a kérdés: Gyerek és női táskákat, hátizsákokat varrok (általában használtruhából), amit szeretnék vásáron illetve honlapon keresztül értékesíteni. Tehetem-e ezt adószámos magánszemélyként?
    Előre is köszönöm!

  32. Kedves Szigeti Ami!

    Úgy látom, te nagyon érted ezt az adószámos magánszemély dolgot. Kérlek segíts, mert kezdek megőrülni úgy érzem. 🙂
    Pár hónapja elvállaltam egy termékkatalógus elkészítését egy cégnek. Egyszeri alkalom, nem tudom, hogy lesz-e még ilyen valaha.
    A cég, akiknek készítem szerette volna, ha adnék számlát. Elmentem egy könyvelőhöz, aki azt javasolta, ha akkor legyek adószámos magánszemély, mert így a legegyszerűbb. Bementem az apehba, kértem adószámot. Mivel jóval 5 misi alatt leszek idén így kértem az alanyi mentességet. A katalógust 2-3 hónapi délutáni munkával főállás mellett végeztem. Úgy jött ki, hogy 400 ezer Ft-ot szeretnék kézhez kapni érte. Elmentem a könyvelőhöz, h akkor most mennyit számlázzak. Azt mondta, hogy akkor 18% szja és 11% eho fog engem terhelni, amit majd az adóbevalláskor kell kifizetnem, így számlázzak 400+28%-ot és oké. Én ezt kiszámláztam, természtesen áfamentesen. A cégnek nem tetszett a számla, mert nem áfás. Elkezdtem utána járni, milyen ktgeket lehetne esetleg elszámolni, hogy ne kelljen a teljes összeg – 10%-ból fizetni a 28%-ot, hanem tételesen számolhassak ktg-et. Például számítógépvásárlásról van számlám. Az APEH-hal kétszer is beszéltem, 1x azt mondták el lehet számolni, 1x azt, hogy nem, mert nem közvetlenül hozzá kapcsolódik. Hogy 100 ezer Ft feletti számlát is el lehet-e számolni, arról alig tudtak bármit mondani. Aztán jöttek azzal, hogy amúgy sem csak 28%, hanem még tb meg kutyafüle járulékok is vannak, amit hol én hol a kifizető fizessen be… és kezdem elveszteni a fonalat nagyon. Hogy tudnék a pénzemhez jutni? Csak annak a munkának az árát szeretném valahogy, semmi mást.

    Köszi

    Anna

  33. Kedves Ami!
    Főállásom nincs.
    korrepetálni szeretnék adószámos magánszemélyként.
    1. Muszáj -e számlát adni a diákoknak, vagy elég a nyugta is? (nekik mindegy).
    2. Ha az adott hónapban nincs bevételem, akkor nem is kell arra a hónapra járulékokat fizetnem?
    3. Kb hány Ft marad egy évben tisztán adó és járulékfizetés után 2 millió forintból?

  34. Én arról szeretnék érdeklődni, hogy a számlázási a címem az állandó vagy a levelezési címem?
    Illetve, hogy hol tudok utánanézni, mely tevékenység esetében mit lehet elszámolni költségként?
    Előre is köszönöm,
    Ági

  35. Kedves Szakértő!
    El szeretnék kezdeni itthon varrni, ágyneműket, hasonlókat. Gyeden lévő kismama vagyok. Így is kiválthatom a 7-es adószámot, vagy várjam meg amíg letelik a gyed?
    Köszönöm
    Erika

  36. Kedves Era,
    sajnos gyed mellett nem folytathatsz kereső tevékenységet, nem lehet más jövedelmed.
    Tehát mindenképpen meg kell várnod a 7-es adószámmal a gyed lejártát.
    Üdv,
    Ami

  37. Kedves Ági!
    A számlázási címed a vállalkozásodban bejelentett székhely, ezt kell a számla kiállításakor feltüntetni.
    Az szja törvény mellékletében fel van sorolva néhány költség, ami elszámolható. De fő szabály szerint minden költség, ami a vállalkozási tevékenységet közvetlenül szolgálja.
    Üdv, Ami

  38. Kedves emebrtelen@gmail.com!
    1) Ha készpénzfizetés van és magánszemély a vevő, akkor véleményem szerint elég a számla is.
    2) Az apeh ügyfélszolgálatán megkérdeztem, csak akkor van járulékfizetés, ha a bevétel eléri a minimálbér 30%-át
    Üdv, Ami

  39. Kedves Ami!
    Főállásban gyógytornászként dolgozom. Lehetőségem lenne egy másodállásra (szintén gyógytornászként )ahol azt mondták a hetesadószám kéne hozzá. Bementem az APEH-ba és megkérdeztem hogy, kaphatok e erre a tevékenységre és azt mondták, hogy igen! Az egyéni vállalkozóin is gondolkodtam erről az okmányirodában érdeklődtem szóba került a hetes adószám és ott azt mondták, hogy azt nem kaphatom meg és kérdezzem meg még egyszer az APEH-ba……Szóval most nem tudom mitévő legyek kiválthatom a 7esadószámot vagy sem? Tudok olyanról akik ilyennel végzik ezt a tevékenységet….
    A választ előre is nagyon köszönöm!

  40. Tanárként dolgozom egy nyelvsuliban 7-es adószámmal.Mindig elérte a fizetésem a minimálbér 30%-át,s rendesen vonták tőlem a járulékokat.Az új tulaj most azt akarja velem elfogadtatni,h nekem kell fizetnem magam után a 4950 ft-ot egészségügyi hozzájárulás címén,holott a fizetésem bruttó 100 000 ft van jóval,ill.h én rendezzem magam után az szja-t!Joga van ehhez???

  41. Kedves Ami!
    Kérdésem az lenne, hogy 7es adószámmal szeretnék pénzt keresni.NAgyrészt tréningeket, oktatást tartok. Mindezt NAPPALIS HALLGATÓI JOGVISZONY mellett. Nagy dilemmában vagyok, hogy jó-e nekem, ha kiváltom a 7es adószámot, illetve, hogy mennyiben előny, hogy hallgató vagyok. Nagyrészt (szinte csak) alapítványoknak, egyesületeknek kell majd számláznom. Választ várom!!!

  42. Kedves Orsi,

    az általad leírt infók alapján véleményem szerint megfelelő Neked az adószámos magánszemély státus. Ebben az esetben nem számít a hallgatói jogviszonyod, ugyanúgy kell fizetned TB járulékot, ha eléred a minimálbér 30%-át, mint más esetben. Azért az alapos tájékozódást az ügyben az igénylés megindítása előtt Neked is javaslom!

    Üdv,
    Ami

  43. Kedves Krisss!
    Az okmányirodában mire hivatkoztak, amikor azt mondták, hogy nem kaphatod meg?
    Tudtommal nincsen semmi korlátozás egyértelműen arra vonatkozóan, hogy milyen tevékenységekre váltható ki a hetes…
    Üdv,
    Ami

  44. Adószámos magánszemély szeretnék lenni és elkezdtem a neten utánanézni a dolognak.
    A baj az hogy már kitágult a fejem a sok összevisszaságtól amiket írnak. Mindenki mást mond,mindenki a saját ismerős könyvelőjét idézi de mind mást tudnak .
    Szóval ezeket szeretném tudni :
    -Kiválthatom-e?-nincs munkahelyem,nem kapok munkanélküli segélyt sem tehát semmi jövedelmem nincs,magam után havonta fizetem a Tb-t.
    -Milyen kiadással jár? Nem szeretném kiváltani úgy,hogy ha semmit sem adok el akkor is fizetnem kelljen mert nincs miből és lehet hogy bevételem sem lesz.
    -Mikor és mi alapján kell adóznom? A bevétel mínusz kiadás(pl anyagokra) és ami megmaradt abból kell adózni?
    -Ha nincs semmi bevétel nem kell fizetnem?(vagy talán van valami összeg amit fizetni kell mint pl vállalkozóknál?)
    A neten szeretnék néha horgolt csipkéket,díszeket ,kis kiegészítőket eladni és néha kézműves vásárokon árulni.Ez belefér-e? Ha igen,Melyek a TEÁOR számok? Köszönöm szépen!!!

  45. Kedves Ami, nappali tagozaton tanulok, és kiváltottam a hetes adószámot a múlt héten művészeti tevékenységre, mert ékszereket adok el, és számlát kértek a galériában, de néha néha magánszemélyeknek is eladok. A kérdésem az lenne hogy emellett tényleg kell tb-t fizetnem? És egyéb dolgokat, járulékokat? És ha igen, akkor ezt elég az éves adóbevallással együtt megtennem, vagy ezt minden hónapban? Hiába tájékozódtam előtte, annyira bonyolult, hogy nem világos még most sem.
    Köszönöm: Anna

  46. Kedves Ami!
    9-es számmal kezdődő adószámos magánszemély vagyok. Egész évben egy országos kiáll.és vásárra készülök, most szeretném csak intézni azt, hogy nyugta-tömböt vagy számla-tömböt kell-e vennem?
    Köszönöm a válaszodat: Mária

  47. Kedves Ami!

    Érettségi után iskolarendszerű szakiskolai képzésben tanulok női szabónak emellett már szeretném árulni a saját készítésű ruháimat textiltermékeimet. Nekem akkor egyéni vállalkozónak kellene lennem vagy a 7-es adószám is megfelelő?
    Azzal járhatok kézművers vásárra?

    Köszönöm válaszodat
    Franciska

  48. Kedves Ami!

    Villamosmérnök hallgató vagyok, többször fordultak hozzám potenciális ügyfelek, hogy tervezzek nekik ilyen-olyan elektronikai eszközöket.
    Kérdésem, hogy ezt művelhetem-e adószámos magánszemélyként (hiszen a tervezés lényegében szellemi termék), illetve ilyen esetben eladhatom-e az összeszerelt terméket?

    Ezek a megrendelések ritkák (évente 2-3), viszont olyankor ~250 000Ft-os bevételeket jelentenének. Így kft-t alapítani nem érdemes, mivel a könyvelési költség nagyon magas lenne a bevételhez képest.

    Illetve ha rendelkezem nappali tagozatos jogviszonnyal, akkor is kell tb-t fizetni?

    Köszi előre is,
    Ákos

  49. Kedves Ami!
    7-es adószámom van.Azt már kiderítettem, hogy negyedévente fizetnem kell az SZJA-t.De vajon az EHO-t hogyan kell fizetnem? 4 kifizetővel volt szerződésem 2010-ben, egyenként több hónapig tartott a munka/pl.: dec.-aug./
    Kérdésem:Az EHO-t szerződésenként vizsgálom meg, hogy fennáll e a biztosítási jogvaszony, vagy a befolyt összegeket összeadva?
    Köszi
    Ica

  50. Kedves Ami!
    Lejárt a GYES, munkanélküli vagyok, fordítani, korrektúrázni, kiadványt szerkeszteni szeretnék. A korrektúrát a 8219es teáor alatt találtam (Fénymásolás és egyéb irodai szolgáltatás). Az APEH azt mondta, erre nem adható ki a 7es adószám, mert ezt csak vállalkozási formában végezhetem. Azzal indokolta, hogy a korrektúra nem az én saját szellemi termékem, hanem más ember szellemi termékével való foglalkozás, és ez nem fér bele.
    Mi a véleménye? (nekem az, hogy ez egy agyament baromság)
    Milyen teáorokat írjak az igénylőlapra?(Fordítás, korrektúra, kiadványszerkesztés.)
    A másik kérdés, hogy vajon hogyan határozható meg a rendszeresség? (tulajdonképpen az igénylőlapon munkanélküliként csak azt tudom megjelölni, hogy főfoglalkozásként végzem. A főfoglalkozás meg -szerintem- azt jelenti, hogy főként ezzel foglalkozom. )
    Várom válaszát. Köszönöm. csokisa

  51. Valaki felvállalja, hogy kérdezhetek tőle 7-es adószám ügyben e-mail-ben? Egyetemista vagyok és nagyon kezdő e téren. Lennének kérdéseim. Kérlek írjatok e-mail-t, aki szívesen segítene, esetleg olyan is írhat, aki maga is rendelkezik 7-es adószámmal és ösztönösen mennek neki a dolgok ezzel kapcsolatban. Gyakorlati kérdéseim lennének.

  52. Kedves Arni!
    Márciustól GYES-en leszek, női ruhakészítő vagyok, egy kis településen. Szeretnék vállalni varrást, ez az egy év elég lenne felmérni, hogy mennyi igény van a munkámra. Szerinted ehhez elég lenne hogy adószámos magánszemély legyek? valószínű így az elején nem jönne túl sok kuncsaft, és a pici mellett sem vállalhatnám túl magam.Ha nagyon beindulna aminek örülnék akkor meg kiválthatnám a vállalkozóit. Kérlek adj tanácsot. Köszi Erzsébet

  53. Szeretném megkérdezni, hogy mi a helyzet a könyvkiadással? Ha nekem megjelenik egy könyvem nyomtatásban(NEM magánkiadásban), akkor elég-e annyit tennem, hogy kikérek egy másik adószámot, ami után tudok számlát adni a kiadónak? És ez pénzbe kerül-e? Van-e valami hátránya?
    Továbbá szeretném azt is megkérdezni, hogy ha elektronikus könyvről van szó, akkor ahhoz is lehet-e használni ezt a kikért adószámot?
    Előre is köszönöm a választ!

  54. Kedves Katalin!
    Ha kiadod és jogdíjat kapsz utána, akkor megfelel az adószám. Azonban, ha Te értékesíted, akkor az már kereskedelmi tevékenység, ami vállalkozás keretein belül folytatható!

  55. Köszönöm a választ!
    Szóval, ha csak jogdíjat fogok kapni mindkét kiadótól, akkor megfelelő ennek az adószámnak a kikérése.
    És hogy tudom ezt megtenni? Elég, ha bemegyek ide a helyi illetékes APEH kirendeltséghez, és itt kikérem? És ez jár-e valamiféle költséggel?
    Nagyon megköszöném, ha még erre választ kaphatnék.

  56. Szeretném megkérdezni, hogy abban az esetben ha egyszerre vagyok nappali tagozatos egyetemi hallgató, ugyanakkor egyéni adószámos magánszemély, a járulékokat ugyanúgy ki kell- e fizessem- hiszen az egyetemen egyszer kifizetik ezeket már utánam?

  57. Kedves segítő!

    Ügyes kezű nagymamaként textillel foglalkozom, amiket időnként szeretnék eladni, és egy kis bevételhez jutni. A 7-es adószámot javasolták, mivel csak 16 % adót kell fizetni, mást nem. Ma bementem az APEH-hoz, hogy kiváltsam, de ott azt mondták, hogy 16 %, + 27 L% Eü.Hozzájárulást is kell fizetni. Én nyugdíjas vagyok, és nem értem, hogy ezt a 27 %-ot miért kell fizetnem? Megköszönöm, ha választ kapok, mert nem tudom, hogy hol tudnék utána nézni.

  58. Én főállásban dolgozom, és alkalmanként határozatlan idejű megbízási szerződéssel egy kft-nél távmunkában adatrögzítést végzek. Azért érdekelne ez az adószámos magánszemély dolog, mert több pénzt vonnak le tőlem, mint amennyit kellene, amit nekik kellene befizetni, azt is tőlem vonják le, hiába írok nekik, semmi nem változik. Pl. dolgoztam 45e Ft-ért egy adott időszakban, a megbízási díjam kb. 38e Ft-volt, amiből levonták jogosan az SZJA-előleget, és a járulékokat, amit a munkavállalótól kellett volna. De a 45 és a 38 közötti különbségről nem nyilatkoznak, és szám szerint megegyezik azzal az összeggel, amit nekik kellene befizetni, de persze nem fizetik be. Ha a.számos magánszemélyként számlát adok, akkor sem kapom meg a munkadíjat, hogy én fizethessem be a járulékokat, SZJA előleget magam után? Akkor nem csináltam semmit, ugyanaz lesz a helyzet, mint most. Vállalkozó nem szeretnék lenni, mert nincs annyi munka, hogy megérné, ráadásul az már bonyolultabb dolog, annak adózásához, stb. már segítség kellene ami (pl. könyvelő), az már pénzbe kerülne, s így már nem érné meg. Köszönöm a felvilágosítást, már elég sok időt eltöltöttem ez irányú keresgéléssel, de még nem sokra jutottam.

  59. Kedves Ami!
    Én aerobic órákat szeretnék tartani, heti két alkalommal. Egy kultúrházban bérelném a termet. Szeretném kiváltani a 7-es adószámot, de lenne pár kérdésem:
    1. A vendégeknek milyen számlát kell adnom? Vagy elég egy nyugtát kiállítanom?
    2. Mikor, hogyan kell könyvelni, bevallani?
    3. Van bejelentett munkahelyem, tehát pontosan mennyi adót, járulékot, kutyamacskafülét kell fizetnem?

    Bölcsész vagyok, tehát egyáltalán nem értek ezekhez a dolgokhoz. Várom a választ, előre is köszönöm.

  60. Sziasztok!
    Energetikai tanácsadást szeretnék vállalni projekt rendszerben, így nem folyamatos a szolgáltatás. ezt végezhetem-e 7-es adószámmal?
    költségem merül fel ezzel kapcsolatban, mert senki nem ír már kézzel, a számítógép, a jogtiszta programok pénzbe kerülnek, ezeket el lehet-e „költségelni” ilyen esetben?
    van 40 órás munkaviszonyom, így biztosítva vagyok, meg ilyenek, szóval ha lehet költségelni, él-e a 10%-os plafon (ha nem akkor 0-ra ki lehet-e hozni?) így, hogy munkáltatóm által biztosított státuszom van?

  61. ha nem akkor 0-ra ki lehet-e hozni? úgy értem 0 szaldóra a költség-bevétel oldalakat… 🙂

  62. Nappali tagozatos egyetemista vagyok. Weblap készítéssel foglalkozom, de szeretném ezt önállóan végezni, ehhez szeretném kiváltani az adószámot. A bevétel nem biztos, megrendelésekre dolgozok. (átlag havi 50ezer Ft, de van hogy semmi munka)
    Ilyen feltételek mellett kb. mennyi járulékot kellene fizetnem (vagy 5 millió ft alatt semmit se kell?), illetve cégeknek is tudnék kiállítani számlát, vagy csak magánszemélyeknek?
    A válaszokat előre is köszönöm.

  63. Kedves Ami!

    7-es adószámos magánszemélyként végzek alkalmi jelleggel magánoktatást magánszemélyeknek ( főleg gyerekeknek). Az oktatás pusztán szóbeli telefonos megbízások alapján történik- az eseti jellegre tekintettel. Minden óráról adok nyugtát és vezetem a bevételi-költségnyilvátartást. ( Rezsiköltségeket pl. nem is számolok el, csak kimondottan az oktatással kapcsolatban felmerülő költségeket ( pl: reklám, írószer). Az oktatásból származó jövedelmem nem éri el a minimálbér 30%-át, így elvileg biztosítottá nem válok. Viszont mivel nekem nincs sehol főállásom ( az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetem)
    , a magánóraadást kellett megjelölnöm a bejelentő lapomon, mint főtevékenységet. Mindig nyugtát adok és vezetem a bevételi-költségnyilvántartást. Amint említettem, a megbízásokat csak szóban kapom, így alaposabb dokumentációra nemnagyon van mód.)
    Abban szeretném segítségedet kérni, hogy véleményed szerint egy esetleges ellenőrzés ( pl. egy „jóakaró” bejelentése alapján) nem fogja azt feltételezni, hogy az alkalmi óraadásból élek, tehát hogy az üzletszerű jelleggel folyik, vállalkozási volumenben ? Véleményed szerint ez a tényállás jogalapot adhat egy becslési eljárásra?

    Válaszodat előre is köszönöm!
    Dorka!

  64. Alkalmazott vagyok, de emelett évente 2-3 ingatlant szeretnék „maszekba” közvetíteni, illetve értékbecsülni. OKJ-s papírom megvan hozzá, illetve az Önkormányzatnál is regisztrált ingatlanközvetítői számom van. Régóta van már 7-es adószámom, de ez a tevékenység még nincs felvéve, tehát az APEH-nál tevékenységi kört kellene bővítenem
    Kérdésem, hogy ehhez vállalkozói igazolvány kell (Bt., KFT, stb.), vagy adószámos magánszemélyként végezhető-e????
    Másik kérdés, hogy honnan tudjam hogy az APEH jogosan hajt-e el, hogy vállalkozói kell hozzá?
    Honnan tudom ellenőrízni, hogy melyek azok a tevékenységek, amelyek 7-es adószámmal végezhetőek és melyek nem??????

  65. Kedves Ami!

    Lányomnak nincs főállása, Zumba órákat szeretne tartani, melyhez javasolták a 7 – es adószámot. Táncos tevékenységet folytat, ami alkalmi munka nem állandó elfoglaltság. Azt szeretném tudni, ha több helyen oktatna ezt viszont folyamatosan illetve néhány alkalmi táncos megbízást is kap, akkor lehet adószámos magánszemély vagy milyen egyéb vállalkozási formát kell vállalnia?!

  66. kedves Ami!

    Járulékos őstermelői jogviszonyom van, és mint őstermelő rendelkezem a 7-es adószámmal, érdeklődni szeretnék, hogy van-e lehetőség ilyen esetben is a 7-es adószám tevékenységi kör kibővítésére, anélkül, hogy elveszteném az őstermelői kedvezményes járulékfizetési lehetőségemet. Negyedévente készítek bevallást, amit elektronikusan küldök az Apeh-be, és még egy kérdés, hogy ilyenkor hogyan alakul az adózás, ez a két dolog együtt hogyan működik.

    Köszönöm előre is a válaszodat.

  67. Tisztelt Ami!
    Nagyon örülök, hogy rátaláltam az oldalára, több kérdésem is volna a 7-es adószámmal kapcsolatban.
    Jelenleg nem dolgozom, álláskeresési járadékot kapok még november 2-ig, mivel már csak 3 hónapig jár. Utána bérpótló juttatást fogok kapni. Azt szeretném kérdezni, hogy az általam készített szappanokra, illetve népi hímzésekre is vonatkozna-e a 7-es adószám, és mik a feltételei, mert jelenleg csak ebből volna jövedelmem, és ha számlát tudok adni, hátha többet is vennének.
    Köszönettel
    R. K.

  68. Kedves Ami!

    Van főállásom , de mellette szeretnék a varrásaimból árulni.Konkrét vevőim is lennének , csak számlát kérnek tőlem.
    Nekem is ezt a 7-es adószámot kellene kiváltanom? Hogy kellene adóznom? Légyszíves részletesen írj le minden ezzel kapcsolatos információt.
    Válaszod előre is nagyon szépen köszönöm.

  69. Kedves Arni!
    Nekem is hasonló jellegű lenne a kérdésem, mint a legutolsó hozzászólónak. Zumba órákat szeretnék tartani mindössze heti egy-két órában bérelt helyen. Emellett van főállásom heti 40 órában!! Lehetek ez esetben adószámos magánszemély vagy mindenképp szükséges az egyéni vállalkozás.
    Előre is köszönöm a segítséget!

  70. Kedves Ami!
    Adószámos magánszemély szeretnék lenni,mivel hostesskedek,modellkedek néha! Az lenne a kérdésem,hogy lehetek-e és ez jár e valamilyen költséggel?
    Válaszát előre is köszönöm!

  71. Kedves Ami!
    Végigolvastam ez az oldalt, azt hiszem, mint nyugdíjas könyvszerkesztőnek, akinek egyre kevesebb megbízása van, a 7-es adószám kiváltása megoldás lehet. Ugyanakkor lenne egy kérdésem. Ha kapok 40 ezer forintot egy munkáért, mennyi a levonásom ÖSSZESEN, mindent beleszámítva??? Mert lehet, az egyéni vállalkozói jobban megéri?

  72. Tisztelt Szakértő!
    Milyen adó-és járulékfizetési kötelezettség terheli 2012-ben a saját jogú öregségi nyugdíjas adószámos magánszemélyként végzett tevékenységből származó bevételeit?
    Köszönöm a válaszát,
    K.L.

  73. Kedves Ami! Egyedül szeretnék egy kis webshop-félét üzemeltetni, ahol csak online folyna az értékesítés, akkor ez a „7-es” adószám megfelelő? Milyen költségei lennének?

  74. Kedves Ami!
    Átolvastam nagyon sok hozzászólást, és a rá adott válaszokat. Ennek ellenére maradtak kérdéseim. Rokkant nyugdíjasként szeretném az általam készített kézimunkákat, lakásdíszítő termékeket értékesíteni, alkalmanként kreatív foglakozásokat vezetni, valamint iskolások korrepetálásával foglalkozni. Azt már tudom, h a 7-es adószámmal ezeket a tevékenységeket végezhetem. DE! Kell-e nekem havi rendszerességgel EHO-t fizetni? Korábban /az APEH által adott információk alapján/ vállalkozóival rendelkeztem. A bevételek, és a munka lehetőségek korlátozott volta miatt, azt vissza kellett adnom.
    Rám is vonatkozik az a bizonyos 30%?
    Elég az évi rendes adóbevallásban nyilatkozni a bevételekről? Nyugdíjasként erre sem volna szükségem, ha jól tudom. Segítséget kérek főként a járulék fizetési kötelezettség vonatkozásában. Köszönöm szépen. Edit

  75. Kedves Ami, vállalkozásom megszünt, mivel a magas járulékok megterhelőek voltak számomra. Jan. 28-tól adószámos magánszemély lettem. Azt szeretném kérdezni, hogy ha ez nem munkaviszony, akkor minek minősül? Mukavégzésre irányuló egyéb joviszonynak? Az önkormányzatnál azt mondták, jelentkezzek be a munkaügyi központba. Ezt én nem szeretném megtenni, mivel mindennap kijárok a műtermembe festeni, kvázi ez a munkám. Most akkor én munkanélkülinek minősülök? Nem értem. Segítségét előre is köszönöm. Gábor

  76. Tisztelt Hölgyem !
    Azzal a kéréssel fordulnék Önhöz, legyen segitségemre a következő kérdések megoldásában.
    Negyvenegy éves vállalkozásomat megszüntetve, hetessel kezdődő adószámot kértem, hogy nyugdíjamat kiegészitendően, szakiskolákban vizsgáztatást és szakértői tevékenységet tudjak végezni.
    A 2011 – es évben így szerzett jövedelmem nem éri el a hatszázezer forintot, de rendkívűl váltakozó összegeket vettem fel.
    Volt amikor a minimálbér körüli összeget aztán négy hónapig semmit.
    Kérdeném milyen összeghatárig dolgozhattam, és milyen összeghatárt érhetek el 2012-ben ahhoz, hogy a nyugdíjamat ( havi 56000 ft ) ne veszítsem el.
    Van e járulékfizetési kötelezettségem, és ha igen milyen mértékű?
    Hanyas számú bevallást kell adnom és milyen határidővel ?
    Válaszát köszönöm, tisztelettel : BJ.

  77. Kedves Ami!

    Én szinkronszöveget írok alkalmanként. Van főállásom is, tehát ez csak kiegészítés. Már kiváltottam a számlaszámom, alanyi adómentességet választottam és már számlát is adtam. A lényeg, hogy olvastam, hogyha meghaladjuk a minimálbér 30%-át, akkor a megbízónk, jelen eseteben egy kft, fogja fizetni utánunk a tb-t. Ez minden esetben így van, vagy ezt az igényt nekem külön jelezni kell feléje? Akkor is kell tb-t fizetnie, ha azt amúgy is vonják a főállásom fizetéséből?

    (Tudom, nem megfelelő mennyiségű információ birtokában váltottam ki az adószámot, de ezt most szeretném orvosolni.)

    Segítségét/válaszát előre is köszönöm.

  78. Igen, Neked kell jelezni a megbízó felé, hogy 7 adószámmal rendelkező magánszemély vagy. (Nem szoktak ennek örülni, készülj fel!)

  79. 7-es adószámmal rendelkező nyugdíjas magánszemély vagyok. Saját készítésű részben zsűrizett öltözködés kiegészítőimet egy évben egyszer árusítom karácsony körül. A 16 % Szja-t természetesen fizetem, de nyugdíjasként még 27 % Eho fizetésére köteleznek, amit nagyon igazságtalannak tartok. Mi erről a véleményetek?

  80. Kedves Ami!
    Költségelszámolás az előző évről lehet átvezetni, amennyiben a kiadásom meghaladta a bevételemet?
    Köszönöm.

  81. Kedves Szakértő!Teljesen „tudatlan” vagyok még az átolvasások után is, ezért inkább kérdezek.horgolt ékszereket készítek, ezeket szeretném eladni.Első gondolatom, hogy bizományban bizsus üzletekbe úgymondd leadom , vagy vásárokon árulom.Mi a teendőm?Szeretném, ha rendszeresen árulhatnám őket, bár határt szab , hogy idő míg mennyiség elkészül.Teljes állásom van amúgy.Kérlek nagyon részletesen írd le a teendőket, mert már annyi félét mondtak, nem tudom mi is a megfelelő.Köszönettel!

  82. Csepi Mária: Sajnos ezek a magyar adótörvények, ezeket kell betartani!

    Nelli: ez eg elég konkrét kérdés és mi nem ismerjük részletesen a tevékenységedet. A könyvelődet próbáld meg erről megkérdezni!

    Nóra: Egyéni vállalkozó lehetsz, Bt-t vagy Kft.-t alapíthatsz. Ezeknek mind más a költségvonzatuk. Én azt javaslom számold ki a tervezett költségeket és a bevételeket és ezzel menj el egy könyvelőhöz, aki a konkrét helyzetedre meg tudja mondani a különböző vállalkozási formák esetében a költségeket!

  83. Kedves Ami !

    Egy barátom szeretne egy mlm en elindulni, ahol ugye a jutalékot csak számla ellenében fizetik ki. Ez ugye nem rendszeres, mert vagy van, vagy nincs. Ebben az esetben igényelhető e a 7es adószám?

  84. Sziasztok!

    Másodéves tervezőgrafikus hallgató vagyok, és abban reménykedem, hogy van köztetek olyan aki nálam többet tud a számlaképessé válás rögös útjáról mesélni.

    A helyzet a következő: tanuló vagyok, nincs munkahelyem viszont szoktam kapni megrendeléseket, (arculatok, logók, borcímkék, stb.) de sajnos esetenként vissza kell utasítanom egy-egy jobb ajánlatot, mert nem tudok számlát adni. Sőt legtöbbször pályázatokról csúszok le ez miatt.
    Ezek a tevékenységek nem rendszeresek, tehát az én olvasatomban nincs akadálya a 7-es adószám kiváltásához. Ugyanakkor félek, hogy a nehezen összedolgozott pénzem nagy része mindenféle adókra megy el. Ha van olyan aki hozzám hasonló tevékenységet folytat, és van tapasztalata kérem ne fogja vissza magát!

    A kérdésem tömören az, hogy nekem érdemes-e adószámos magánszeméllyé válnom, vagy inkább egyéni vállalkozó a „helyes” út? Illetve, érdemes-e könyvelőt keresnem?

    Válaszotok előre is köszönöm, szinte minden lehetőség, tapasztalat érdekel!
    K.R.

  85. Kedves Szakértő,
    7-es adószám alá eshet-e az a tevékenység, amennyiben e-book-ot szeretnék írni és azt értékesíteni.
    Köszönöm!

  86. Sziasztok, Kell e pecsét és külön bankszámla a 7-eshez vagy elég a számlatömb és kész? köszi

  87. Kedves Ami!
    Bejelentett munkahelyem van.Autószerelő szakmával rendelkezem.Hétvégéken,nem rendszeresen,ismerősöknek cserélek gépjárműben motorolajat.
    Ezt a tevékenységet végzhetem-e 7-es adászám alatt?
    Milyen tevékenységre kellene kérjem az adószámot?
    A 7-es adószám igénylésének van-e külön költsége?

  88. Kedves Ami! Saját jogú nyugdíjas vagyok és gyöngyöt fűzök. Nyugdíjam kiegészítéseként szeretnék eladni is belőlük. Kérdésem: 7-es adószámmal tehetem-e legálisan és mit kell fizetnem, milyen bevallásra vagyok köteles. A NAV-hoz, vagy Önkörmányzathoz kell-e mennem ügyintézni? Köszönettel: Marimajor

  89. Kedves Ami!
    7-es adószámom van! Egy nonprofit alapítványnak szoktam számlát adni, ezért én 10-20 ezer forintokat szoktam kapni. Áfa mentes vagyok, és jelenleg rokkant nyugdijas 67%-os. Milyen járulékokat kell most fizetnem, és mikor van a bevallási idő? Az össz bevételem 2012-ben 100.000Ft volt! Várom mielőbbi válaszát!

  90. Kedves Ami!
    Van egy rock zenekarom.Saját dalokat játszunk és a közeljövőben fogunk játszani egy olyan ifjúsági klubban, ahol számla ellenében fizetnének a fellépésünkért. 7-es adószámmal én rendelkezem egyedül a zenekarból. Rajtam keresztül kifizethetik a zenekart? Illetve ez esetben milyen tevékenységet kell felvennem, hogy a Megbízó cég tudjon fizetni? A választ előre is köszönöm!

  91. Én,most váltottam ki az egyéni adószámom.Kézműveskedem/varrok/és csak alkalomszerűen,a faluban és környékén falunapokon szeretnék árulni.Három NAV kirendeltségnél is voltam mindenütt mást mondtak az adózással kapcsolatban.Nyugdíjas vagyok.Nagy kérdés: hogyan kell? köszönettel.N Iné

  92. Kedves 7-es adószámon gondolkodók!
    Mindenki figyelmébe ajánlanám egy szakértő írását erről: szampatikus.hu/ingosag-ertekesites-es-7-es-adoszam/
    Üdv,
    Noa

  93. Sziaszzok! Nekem van egy üzlethelyiségem amit most bérbe adnék! 17nm nem nagy . Itthon vagyok gyeden a kisfiammal . Hogyan tudom kiadni ? Mennyit kell adóznom.?
    Köszönöm a választ előre is

  94. Kedves Nikoletta!
    Megtisztelő, hogy ennyire bíztok bennem. Azonban el kell mondjam, hogy én marketinges vagyok és a mákgubó marketingben tud segíteni. Ha egy kérdés jogi, illetve könyvelési szaktudást igényel, amivel én magam nem rendelkezem, nem fogok benne állást foglalni. Ilyen kérdésekkel elsősorban egy jó könyvelőt vagy egy jogászt keress meg! Jogi és pénzügyi témákban soha ne online fórumok tanácsaira építs, hanem menj el egy általad jónak tartott vagy mások által ajánlott szakemberhez és kérd ki a véleményét. Egy jó szakember egy ellenőrzés során meg tudja védeni a saját álláspontját!⠀

  95. Hello!
    Lenne egy olyan kérdésem, hogy a T101-es nyomtatványon a főtevékenység alá azt kell írnom, amivel foglalkozom jelenleg? És akkor amivel szeretnék adószámos magánszemélyként azt az egyéb tevékenységekhez kell írni, vagy ezt kell a főtevékenységhez írni?
    Előre is köszönöm a választ!

  96. Kedves Dávid!
    Ez könyvelési kérdés, ami minden eset más és más, attól függően, hogy a vállalkozó milyen egyéb munkaviszonnyal, családtámogatással rendelkezik.
    Én marketinges vagyok, így ebben nem tudok tanácsot adni! Mindenképpen keress egy könyvelőt!

  97. Üdv!

    „Kinek érdemes ez a formát választania?
    Akik csak ritkán, eseti jelleggel végeznek gazdasági tevékenységet, a tevékenységük nincsen sem engedélyhez, sem vállalkozói igazolványhoz kötve, van máshol biztosítási jogviszonyuk (van munkahelyük).”

    Kötelező a bejelentett munkahely megléte? Vagy esetleg lehet anélkül is valaki ADÓSZÁMOS MAGÁNSZEMÉLY?

    Köszönöm előre is!

  98. Kedves Krisztián!
    Munkaviszony nélkül is lehetsz adószámos magánszemély, azonban mivel minden eset más, a saját eseted érdemes könyvelővel átbeszélni!

  99. Üdvözlök ,mindenkit ! Lenne egy kérdésem .Megkaptam az egyszemélyes adószámomat . A kérdésem ,hogyan tovább! Nyíilván bekell szereznem a számlatömböt ,és az adópecsétet ,ha jól mondom . Hol lehet ezeket beszerezni ?
    Válaszaitokat ,Köszönöm !

  100. Kedves Ildikó!
    Keress egy könyvelőt, még akkor is, ha rendszeresen nincsen rá szükséged. Kérj tőle egy egyszeri tanácsadást és Ő mindent el fog magyarázni. Évente menj el hozzá, hogy átbeszéljétek a változásokat!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

kurzusok

Ki beszél itt?

2007-ben egy cipősdoboznyi üveggel és egy öreg üvegvágóval, 3 kisgyerek mellett kezdtem  alkotó vállalkozásba. Később elvégeztem az Edutus Online Marketing Szakát és az ékszereimet kizárólag online értékesítem.

A misszióm, hogy iparművész, kézműves és alkotó nőknek megmutassam, hogyan menedzseljék Önmagukat, vállalkozásukat és érjenek el anyagi sikereket, az alkotói szabadság megőrzése mellett.

RÓLUNK MONDTÁk