A szerzői jog használata

Múlt heti blogbejegyzésemben részletesen írtam arról, hogy a Közigazgatási Hivatal és a NAV egy ellenőrzést folytatott le nálam, amiben egyrészt a nemesfém ékszereket vizsgálták. Erről a részletes blogbejegyzést itt találod! A másik dolog, amire kifejezetten kíváncsiak voltak, azok a szerzői jogok.

Mi iparművészek erről a kérdésről legtöbbször akkor beszélünk, ha a mi szerzői jogainkat sértik meg. Ez mindig fájdalmas és nehéz dolog, hiszen a kisvállalkozások méretükből kifolyólag nem igazán tudják az érdekeiket érvényesíteni idő és pénz hiánya miatt, illetve a volumen miatt sem lenne értelme, hiszen a jogi rendezésre költött összeg lényegesen nagyobb lenne, mint a másoló okozta kár.

Mi számít jogdíjas felhasználásnak?

Megkérdeztem a NAV képviselőjét, hogy iparművészek, kézművesek esetében mi számít szerzői jog megsértésének. Például, ha valaki egy Hello Kitty fejet horgol párnának, azt hogyan kezeli a hatóság? Hiszen itt nem teljesen azonos a minta, mondhatni rá, hogy inspiráció. A hatóság képviselője szerint azonban ez már kimeríti a szerzői jog megsértését és büntetendő, ami elkobzással és pénzbüntetéssel is jár.

Az ügy kapcsán a Dr. Kovács Zsófi ügyvéddel is beszéltem, aki az indulás óta kezeli a márkám és a vállalkozásom jogi ügyeit. (Az ügyvédnőről részletesen ennek az oldalnak az alján olvashatsz!) Neki azt a kérdést tettem fel, hogy mi a hivatalos álláspont olyan esetben, amikor egy alkotó, egy képzőművész már meglévő alkotását, pl. egy Klimt képet használ fel a saját termékeiben. A válasz, hogy ez úgynevezett „átdolgozásnak” minősül, melyhez az eredeti szerző előzetes engedélyére van szükség. A szerzői jog a szerző halála után még 70 évig fennáll, amely időszak alatt a felhasználásra vonatkozó engedélyt a szerző örökösétől kell kérni.

Mi van, akkor ha Te használsz jogdíjas elemeket a termékeidben?

Ha a termékeidben egy mesefigurát vagy egy másik márka logóját szeretnéd felhasználni, akkor előtte a szerzői jog tulajdonosától (az eredeti alkotótól vagy nagy nemzetközi márkák esetében a szerzői jogot tulajdonló cégtől) engedélyt kell kérned és jogdíjat kell számukra fizetned. Ez a díj milliós nagyságrendű is lehet. A termék gyártását, majd forgalmazását kizárólag akkor kezdheted meg, ha a szerzői jog tulajdonosától a jogdíj befizetése után az engedélyt megkaptad.

Abban az esetben, ha kereskedelmi forgalomban, jogszerűen olyan alapanyagot vásárolsz, majd használsz fel, ami már tartalmazza a szerzői jog által védett mintát,  azzal számolhatsz, hogy az alapanyag gyártója már megfizette a jogdíjat és mivel a terjesztés joga csak a mű első értékesítése tekintetében áll fenn, úgy a mű további értékesítései tekintetében már nem kell megfizetni a jogdíjat. Ezt jogkimerülésnek nevezi a jog. A jogkimerülés csak a terjesztési lánc tekintetében szabályozza a szerzői jog alakulását, azonban egy szerzői jog által védett alapanyag felhasználása más szerzői jogi, de akár védjeggyel kapcsolatos, vagy egyéb iparjogvédelmi kérdéseket is felvethet, ezért mindig kérj jogi segítséget, ha tevékenységeddel más alkotó szerzői művét érinted.

hozzászólások

Kérdésed, véleményed van a leckével kapcsolatban? Írd meg nekünk!

2 válasz

  1. Érdekelne , hogy Disney amigurumikat , ( saját kézzel horgolt termékeket ) hogyan lehet legálisan értékesíteni ? Van e valamilyen jogi követelmény , szabályzat erre vonatkozóan Magyarországon , illetve külföldön ..?

  2. Ezek a minták szerzői jog védelme alatt állnak és mint ilyen átdolgozva (maigurumiként) akkor értékesítheted őket legálisan, ha a jogtulajdonosnak jogdíjat fizetsz.
    Az én vállalkozásomban volt erre irányuló ellenőrzés. Ezt komolyan kell venni!
    A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának oldalán találod a magyar és az EU szabályozásokat, illetve őket érdemes felhívni részletesebb információért.
    Szabályozásokat és elérhetőséget hozzájuk itt találsz! https://www.sztnh.gov.hu/hu/szakmai-oldalak/jogforrasok-0

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

kurzusok

Ki beszél itt?

2007-ben egy cipősdoboznyi üveggel és egy öreg üvegvágóval, 3 kisgyerek mellett kezdtem  alkotó vállalkozásba. Később elvégeztem az Edutus Online Marketing Szakát és az ékszereimet kizárólag online értékesítem.

A misszióm, hogy iparművész, kézműves és alkotó nőknek megmutassam, hogyan menedzseljék Önmagukat, vállalkozásukat és érjenek el anyagi sikereket, az alkotói szabadság megőrzése mellett.

RÓLUNK MONDTÁk