Nemesfém értékesítése vásárban is!

Tegnap egy NEHITI és NAV ellenőrzésem volt.

Csengettek. A vállalkozást keresték. A Kormányhivatal és a NAV volt. Bár mindent a legnagyobb körültekintéssel végzek a vállalkozásomban és betartom a szabályokat, ilyenkor az emberben mégis van egy kis drukk, csak minden rendben legyen.

A 3 ellenőrt végigvezettem a lakáson, fel a panyizsuzsi padlásra. Mondták is közben, – Jé, egy gyerekszoba! Gondolom nem ilyen helyekre szoktak járni. Az ellenőrzés remekül ment, minden papír megvolt, rendben is találták azokat és az előírások szerint volt tárolva, fémjelezve az összes ezüst. Mivel nagyon kedvesek voltak az ellenőrök, gondoltam kihasználom az alkalmat és beszélgetek velük a mákgubóról, hogy Nektek is első kézből való, hiteles infót tudjak hozni. Kérdéseimre készségesen felhívták a hivatalt és pontos választ kaptam mindenre.

Nemesfém értékesítése

Az ezüst értékesítése engedélyköteles és képesítéshez van kötve. Ötvös vagy ékszerbecsüs végzettség kell hozzá, ez alól kivételt képez, ha valaki kizárólag online kereskedelemben értékesíti az ékszereit.

Az engedélyt a Nemesfémvizsgáló és Hitelesítő hatósághoz kell benyújtani és el kell készíteni a vállalkozás pénzmosás és terrorizmus elleni szabályzatát. E kettőhöz az MKEH030-as nyomtatványra lesz szükséged, amit az ÁNYK-ban tudsz kitölteni és cégkapun benyújtani. Ha e kettő rendben van, akkor a NEHITI egy határozatot küld, ami tartalmazza az engedély számát.

Ha a szabályzat változik, akkor azt az MKEH032-es nyomtatványon keresztül tudod a hatóság felé jelezni.

Az MKEH037-es nyomtatványon évente be kell jelenteni a nemesfém forgalmat azoknak a vállalkozásoknak, akik kockázatértékelésre nem kötelezettek. A kisvállalkozók ide tartoznak!

Mi történik, ha valaki vásárban szeretne nemesfémet értékesíteni?

A nemesfémből készült termékek kitelepült értékesítésekor, azaz a vásározásnál a fentieken felül külön bejelentési kötelezettséged van. Az alkalmi árusítást külön nyomtatványon minden egyes vásár, kitelepülés előtt legkésőbb 5 nappal be kell jelenteni. Ha rendszeresen, ugyanazon a vásáron veszel részt, ezt akkor is minden alkalommal meg kell tenned! Ehhez az ÁNYK-ban az MKEH033-as nyomtatványt kell használnod.

Miután cégkapun keresztül benyújtod ezt a dokumentumot, kapni fogsz két visszaigazolást! Az elsőben arról tájékoztatnak, hogy beérkezett a dokumentum, a másodikban pedig, hogy elfogadták-e bejelentésedet. Arra mindenképp figyelj, hogy ezt a második dokumentumot is megkapd!

A kitelepülés során az alábbi dokumentumokat kérheti az ellenőr:

  • NEHITI határozat – nemesfém termékek forgalmazásáról, benne az engedélyszámmal
  • pénzmosás és terrorizmus elleni szabályzat

Tehát e kettőnek minden esetben nálad kell lennie!

Nálam tegnap az ellenőrök mindent rendben találtak. Ha Te is a szabályozásnak megfelelően értékesíted és kezeled a nemesfém termékeidet, akkor biztos vagyok benne, hogy nem  kell aggódnod, ha becsöngetnek a műhelyedbe vagy meglátogatnak egy vásáron!

Nálam ezen felül még mást is vizsgáltak, de erről majd a következő blogbejegyzésben írok!

hozzászólások

Kérdésed, véleményed van a leckével kapcsolatban? Írd meg nekünk!

14 válasz

  1. Kedves Zsuzsi! Elárulod mit mondanak az ellenőrök, hogy a fémjelzett ezüst ékszereket hogyan kell megfelelően tárolni?
    Köszönöm válaszod előre is!
    Gabriella

  2. Kedves Zsuzsi! Elárulod mit mondanak az ellenőrök, hogy a fémjelzett ezüst ékszereket hogyan kell megfelelően tárolni?
    Köszönöm válaszod előre is!
    Gabriella

  3. Azt ellenőrzik, hogy úgy van-e tárolva, ahogyan a saját és a hivatal által elfogadott pénzmosás elleni szabályzatodban meg van határozva!
    Ez minden cég esetében más-más lehet, amikor a szabályzatot elkészíted vagy elkészítteted, akkor létezik egy sablonszabályzat, amihez van egy útmutató és ott vannak meghatározva ezek a javaslatok. Erről itt találsz infót: https://mkeh.gov.hu/nemesfemvizsgalat/PmtUtmutato

  4. Azt ellenőrzik, hogy úgy van-e tárolva, ahogyan a saját és a hivatal által elfogadott pénzmosás elleni szabályzatodban meg van határozva!
    Ez minden cég esetében más-más lehet, amikor a szabályzatot elkészíted vagy elkészítteted, akkor létezik egy sablonszabályzat, amihez van egy útmutató és ott vannak meghatározva ezek a javaslatok. Erről itt találsz infót: https://mkeh.gov.hu/nemesfemvizsgalat/PmtUtmutato

  5. Kedves Zsuzsi! Nemsokára szeretném elindítani ötvös vállalkozásomat és ennek okán tettem fel kérdéseket már különböző hivataloknak, köztük a NEHITI-nek is. Megkérdeztem, hogy milyen végzettség szükséges a vásári értékesítéshez nemesfémek kapcsán és azt a választ kaptam, hogy csak becsüs, ékszerbecsüs, boltvezető, kereskedő szakképesítéssel lehetséges. Lehet, hogy én nem fogalmaztam elég tisztán számukra és ők azt értették, hogy én nem saját készítésű tárgyakat szeretnék értékesíteni, mindenesetre eléggé elkeserített ez a dolog. Remélem tényleg úgy van ahogy írtad, mert az nagy megkönnyebbülést jelentene számomra. 🙂 Viszont az felmerült bennem most, mint kérdés, hogy ha a saját készítésű medáljaimhoz ha veszek kész láncokat, akkor már vajon szükség lehet az eladói végzettségre?

  6. Kedves Zsuzsi! Nemsokára szeretném elindítani ötvös vállalkozásomat és ennek okán tettem fel kérdéseket már különböző hivataloknak, köztük a NEHITI-nek is. Megkérdeztem, hogy milyen végzettség szükséges a vásári értékesítéshez nemesfémek kapcsán és azt a választ kaptam, hogy csak becsüs, ékszerbecsüs, boltvezető, kereskedő szakképesítéssel lehetséges. Lehet, hogy én nem fogalmaztam elég tisztán számukra és ők azt értették, hogy én nem saját készítésű tárgyakat szeretnék értékesíteni, mindenesetre eléggé elkeserített ez a dolog. Remélem tényleg úgy van ahogy írtad, mert az nagy megkönnyebbülést jelentene számomra. 🙂 Viszont az felmerült bennem most, mint kérdés, hogy ha a saját készítésű medáljaimhoz ha veszek kész láncokat, akkor már vajon szükség lehet az eladói végzettségre?

  7. Kedves Zsuzsi! Hamarosan megalapítom az ötvös vállalkozásomat és a mindenféle kérdésemmel megkerestem a különböző hivatalokat. Én a NEHITI-től azt a választ kaptam nemrég, hogy csak becsüs, ékszerbecsüs, boltvezető és kereskedő végzettséggel lehetséges vásárokban értékesíteni ékszereket. Lehet, hogy én nem fogalmaztam elég pontosan a számukra és úgy értették, hogy nem saját készítésű ékszereket akarok értékesíteni, mindenesetre eléggé elkeserített a dolog. De most felcsillant a szemem a soraid olvasásától. 🙂 Remélem tényleg úgy van, ahogy írtad és csak félreértés a dolog. Viszont felmerült bennem egy kérdés, amire hátha tudod a választ. Hogyha mondjuk medálokat értékesítek és azokhoz veszek láncot a nagykerben akkor ahhoz már kell végzettség? Köszönöm ezt a post-ot és a válaszodat is előre!

  8. Kedves Zsuzsi! Hamarosan megalapítom az ötvös vállalkozásomat és a mindenféle kérdésemmel megkerestem a különböző hivatalokat. Én a NEHITI-től azt a választ kaptam nemrég, hogy csak becsüs, ékszerbecsüs, boltvezető és kereskedő végzettséggel lehetséges vásárokban értékesíteni ékszereket. Lehet, hogy én nem fogalmaztam elég pontosan a számukra és úgy értették, hogy nem saját készítésű ékszereket akarok értékesíteni, mindenesetre eléggé elkeserített a dolog. De most felcsillant a szemem a soraid olvasásától. 🙂 Remélem tényleg úgy van, ahogy írtad és csak félreértés a dolog. Viszont felmerült bennem egy kérdés, amire hátha tudod a választ. Hogyha mondjuk medálokat értékesítek és azokhoz veszek láncot a nagykerben akkor ahhoz már kell végzettség? Köszönöm ezt a post-ot és a válaszodat is előre!

  9. Kesztike! Minden esetben kell engedély, de a webshopnál megengedőbb a szabályozás! A vásári értékesítésre szigorúbb szabályozások vonatkoznak ezt én is így írtam. A vásározás esetében az alapvető engedélyen FELÜL szükséges a kitelepülési engedély, az MKEH033-as nyomtatvány.

  10. Kedves Zsuzsi!

    Jól értem, ha egyéni vállalkozóként kizárólag webshop formájában akarok ezüst és nemesacél ékszereket értékesíteni, akkor ahhoz nem kell külön engedély? Sajnos nem találok ebben a témában teljesen egyértelmű választ.

    Köszi a segítsét! 🙂

  11. Kedves Tomi!
    Külön engedély nem, de a normál, nemesfémhitelesítéshez szükséges engedély igen. Ezt a nemesfém értékesítése rész második bekezdésében találod, hogy mit és hogyan csinálj!

  12. Kedves Tomi!
    Külön engedély nem, de a normál, nemesfémhitelesítéshez szükséges engedély igen. Ezt a nemesfém értékesítése rész második bekezdésében találod, hogy mit és hogyan csinálj!

  13. Szia Zsuzsi. Én úgy szeretnék majd vállalkozást, hogy egy xy ékszershopnak szeretnék lenni viszonteladója. Ahhoz milyen engedély kell?

  14. Kedves Kriszti! Az a kérdés, hogy milyen formában, online, offline, stb. Szerintem mindenképpen keresd fel előtte a NEHITI-t és kérdezd meg, milyen papírokra és engedélyekre lesz szükséged! Igazán pontosat csak ők tudnak mondani és ők fognak ellenőrizni.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

kurzusok

Ki beszél itt?

2007-ben egy cipősdoboznyi üveggel és egy öreg üvegvágóval, 3 kisgyerek mellett kezdtem  alkotó vállalkozásba. Később elvégeztem az Edutus Online Marketing Szakát és az ékszereimet kizárólag online értékesítem.

A misszióm, hogy iparművész, kézműves és alkotó nőknek megmutassam, hogyan menedzseljék Önmagukat, vállalkozásukat és érjenek el anyagi sikereket, az alkotói szabadság megőrzése mellett.

RÓLUNK MONDTÁk