Sosincs elég pénz a vállalkozásodban?

Csinálhat egy vállalkozás óriási forgalmat, de lehet, hogy a kassza így is üres. Egy vállalkozás értékét részben a forgalma határozza meg. Azonban fontos kérdés, hogy az adott vállalkozás mennyire fizetőképes. Mennyi van az adott pillanatban a kasszában és hogy áll a cashflowja.

Cashflow: a vállalkozásba bejövő pénzbevételek és a vállalkozásból kiáramló pénzkiadások összessége.

Termék gyártással foglalkozó vállalkozások esetében a cashflow nem egy egyszerű dolog. Ugyanis, ha új kollekciót tervezel piacra dobni, akkor a költségek már a tervezési fázisban is felmerülnek, míg a bevételek csak a kollekció megjelenése után. A köztes időszakban pedig Neked mint vállalkozónak kell ezt a pénzösszeget megfinanszírozni a későbbi haszon reményében.

Vegyük azt, hogy a tervezéstől az első értékesítésig 3 hónap telik el. Azonban, ha Te nem online, vásárokon vagy éppen saját boltban  értékesítesz, hanem viszonteladókon keresztül, ahol havonta számoltok el, akkor az első bevételek érkezése újabb 30 nappal kitolódik. Így a befektetés kezdete után 4 hónappal érkeznek az első bevételek.

Mindeközben a kollekció tervezésére és gyártására szükséges pénzösszeget Neked kell „meghitelezned”. Ez a fajta „hitelezés” tulajdonképpen a vállalkozás lényege. Kockáztatsz egy bizonyos pénzösszeget a későbbi megtérülés reményében.

Hiába van Neked ezidő alatt a termékben pénzed, ami később hasznot is fog termelni, ez az adott időszakban egy holt tőke, ugyanis nem tudsz belőle bért, adót vagy éppen vásári helypénzt fizetni. Van is, meg nincs is…

A vállalkozás szempontjából van, hiszen ez növeli a vállalkozásod értékét.

Cashflow szempontjából azonban nincsen, hiszen ezt a pénzt nem tudod mobilizálni…

Ezért nagyon fontos, hogy naprakészen világosan átlásd a pénzügyeidet és azokat előre megtervezzed. Íme néhány ötlet ehhez:

Pénzügyi kimutatás pontos vezetése

Folyamatosan tartsd figyelemmel a cashflowdat, azaz a készpénz áramlásodat, vezess nagyon pontos kimutatást erről. (ehhez profi segédletet adok Neked videós útmutatóval itt!) Én magam már 10 éve vezetek ilyen kimutatást! Látom a tendenciákat, össze tudom hasonlítani előző évek azonos időszakait és fel tudok rájuk készülni. Óriási kincs ez! Ha Te is elkezded vezetni a pénzügyi kimutatásaidat, akkor pontosan fogod látni, hogy az évnek melyek azok az időszakai, amikor inkább kifele áramlik a pénz és melyek azok, amelyek inkább hozzák a bevételt. Így ezekre az időszakokra megfelelően fel tudsz készülni! Nem lesz kapkodás, hogy üres a kassza, aminek következtében kénytelen leszel egy gyors árkedvezményes akciót hirdetni, ami még arra is alig lesz elég, hogy az elfogyott termékeid újragyártásához alapanyagot vásárolj!

Értékesítési egyensúly kialakítása

Ha kizárólag viszonteladókon keresztül értékesítesz, akkor a bevételeid lényegesen lassabban érkeznek hozzád. Ugyanis, ha kihelyezel egy készletet a viszonteladóidhoz, az Magyarországon többnyire bizományos értékesítést jelent. Ha túl kevés terméket adsz egy-egy viszonteladódnak és nincsen nála választék, akkor lassan fog pörögni az áru. Ha nagyobb kollekciót adsz át bizományosi értékesítésre, akkor viszont nagyobb holt tőkéd lesz, amit nem tudsz forgatni. Ha egy viszonteladódnál 200-250.000 Ft értékben van terméked és van 10 ilyen viszonteladód, az azt jelenti, hogy 2-2.5M Ft-od áll termékben. Ez, egyfelől a vállalkozásod értékét növeli, azonban, mint feljebb is írtam ebből nem tudsz új alapanyagot, csomagolást rendelni vagy éppen béreket, adókat, vásári helypénzt fizetni.

Ha vásárokon vagy saját webshopon keresztül adod el a termékeidet, akkor termékeid árát azonnal vagy legrosszabb esetben is néhány napon belül megkapod és használni tudod. Ezeken az értékesítési csatornákon keresztül sokkal gyorsabban pörög a pénzed. Hamarabb viszontlátod a befektetett összeget és a profitot is!

Találd meg az egyensúlyt a pénzügyileg gyorsabban pörgő és lassabb értékesítési csatornák között!

Tartalék elkülönítése

Fontos, hogy képezz egy tartalék alapot a vállalkozásod számára, ahol egy bizonyos pénzösszeget elkülönítesz. Ehhez tudsz hozzányúlni a nehezebb hónapokban, ebből tudsz új kollekciókat piacra dobni vagy éppen használhatod egy nagyobb gép vagy eszköz megvásárlására. Azonban ehhez csak akkor nyúlj hozzá, ha a céged cashflowja rendben van.

Ez a tartalék alap nagyságrendileg az előző éves árbevételed 5% legyen. Ez egy általánosítás, amin nem feltétlen felel meg minden vállalkozásnak, azonban jó kiindulási alap. Természetesen minél nagyobb megtakarított összeged van, annál stabilabb a vállalkozásod!

Most, decemberben, remek alkalom ezt az összeget elkülöníteni, akkor is, ha ez a profitod rovására megy. (Igen, be kell áldozni a hosszútávú működésért azt, hogy most nem veszed ki a vállalkozásodból a profitot!) Ugyanis biztos vagyok benne, hogy most van pénzed, hiszen a karácsonyi bevételeid lényegesen meghaladták a kiadásaidat.

Tervezz előre!

Amikor tudod, hogy negatív cashflowjú hónapjaid jönnek, mert éppen kevesebb az adott időszakban a bevétel vagy nagyobb kiadásaid lesznek, akkor az ezt megelőző időszakban tegyél félre több pénzt a megtakarítási számládra. Egy-egy negatív hónap nem a világvége, különösen, ha új kollekció, gép beszerzés, drágább képzés vagy éppen webfejlesztés az, ami elviszi a pénzt. Hiszen ezek, bár pénzügyileg kiadások, én befektetésként kezelem őket, hiszen hosszú távon többlet profitot termelnek majd Neked.

Készülj fel időben ezekre az időszakokra!

Arra is figyelj, hogy ha ezt a pénzt felhasználtad, akkor mielőbb újra gyűjtsd össze, hogy ismét meglegyen a tartalékod és fejlesztési alapod. Nem kell megvárni, míg a befektetésed megtérül! Érdemes addig is, kis összegeket rendszeresen félre tenni, hogy a vállalkozásod pénzügyi egyensúlya stabil maradjon!

 

hozzászólások

Kérdésed, véleményed van a leckével kapcsolatban? Írd meg nekünk!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

kurzusok

Ki beszél itt?

2007-ben egy cipősdoboznyi üveggel és egy öreg üvegvágóval, 3 kisgyerek mellett kezdtem  alkotó vállalkozásba. Később elvégeztem az Edutus Online Marketing Szakát és az ékszereimet kizárólag online értékesítem.

A misszióm, hogy iparművész, kézműves és alkotó nőknek megmutassam, hogyan menedzseljék Önmagukat, vállalkozásukat és érjenek el anyagi sikereket, az alkotói szabadság megőrzése mellett.

RÓLUNK MONDTÁk