Több lábon állás mint üzleti modell

Tudod, mi az a könyöklő?

Az egylábú asztal, ami konferenciákon, fogadásokon áll a résztvevők rendelkezésére, hogy elfogyasszák rajta a kávéjukat vagy ebédjüket.

Ingatag darab, hiszen csak egy lábon áll, és szinte könyökölni kell, hogy az ember odaférjen hozzá, amikor meg ott van, akkor könnyen borul… Márpedig mi, alkotók nem azért hoztuk létre a vállalkozásainkat, hogy könyökölni kelljen a megélhetésért. Élvezettel szeretnénk dolgozni, nem a meggazdagodásért, hanem egy minden szempontból élhető életért.

Ez valakinek sikerül egy tevékenységből, van, aki több üzletágat is visz. Nem azt mondom, hogy párhuzamosan kell akár 4-5-féle dologgal foglalkozni, hiszen akkor egyiket sem fogod tudni jól csinálni, hiszen nem lesz rá kellő időd és energiád. Azonban vannak olyan vállalkozások, akik több lábon állnak, és sikeresen kombinálnak két dolgot, ami remekül kiegészíti egymást. Nem a főállás melletti alkotásra gondolok, hanem arra, amikor az iparművész vagy kézműves a fő alkotói tevékenysége mellett egy azzal összehangolható másik tevékenységet is végez, melyek kiegészítik, és sok esetben erősítik egymást.

Itt van például elsőnek a saját példám. A panyizsuzsit már két éve csináltam, mikor sokan kértek tőlem segítséget, üzleti tanácsot. Ezért kezdtem el írni a mákgubó blogot, hogy ne kelljen egy dolgot sok embernek külön-külön elmesélni. A mákgubó és a panyizsuzsi üzletág mára már szimbiózisban működnek.

Mit érne a mákgubó, ha nem lenne mögötte a panyizsuzsi?

Ez is csak egy lenne a sok tanácsadó oldalból, ami megmondja a tutit, ami nem mindig használható. Azonban a mákgubó a panyizsuzsira épít. Hiszen én, aki ugyanúgy aprópénzből kezdtem a vállalkozásomat, mint Te, aki ezt a bejegyzést olvasod, aki ugyanúgy ott álltam a tűző napon a vásárban, vagy éppen fagyoskodtam az esőben, aki ugyanúgy nem tudta az első webshopjánál, hogy mi az, amit egyáltalán be lehet építeni egy webshopba, és aki az első logóját maga rajzolta, ha írsz nekem, vagy leülünk egy tanácsadási alkalomra, pontosan tudom, hogy Neked az adott pillanatban mire van szükséged. Természetesen a panyizsuzsira is visszahat a mákgubó. Megannyi művészportré és nyereményjáték született már mákgubós kapcsolatokból, hiszen mindig is fontosnak tartottam más alkotók támogatását. A kettő tehát remekül megfér egymás mellett, sőt erősíti egymást.

Mindez döntés és üzleti modell kérdése! Van, akinek jó megoldás, mások inkább egy dologgal szeretnek foglalkozni teljes erőbedobásból.

Miért érdemes több lábon állni?

Van, akinek – és különösen igaz ez a kezdeti időszakban – nem termel elég bevételt az alkotói profil, viszont szeretne főállásban a saját vállalkozásában dolgozni, ezért mellé tesz egy másik profilt. Ez az az eset, amikor az anyagiak hívják életre a második tevékenységet.

Különösen igaz ez idénytermékekre. Aki fürdőruhákat tervez és értékesít, annak biztos, hogy nem kiegyensúlyozott az éves forgalma, és vannak olyan időszakok, amikor nincs annyi munkája, azonban jól jönne egy kis bevétel. Ezt pedig nem kényszerként kell megélni, lehetőség ez sok mindenre!

A másik tipikus eset, amikor van egyfajta piaci igény, amikor az alkotásaid vásárlói rendszeresen megkérdezik, hogy nem tanítod-e a hogyant,  vagy nem értékesíted-e külön az alapanyagot. Ha jól figyelsz, könnyen találhatsz ilyen piaci réseket, és érdemes a létező űrt betölteni!

Alkotók esetében leggyakrabban a második láb az oktatás! Nagyon sokan tanítanak valamit abból, amit ők maguk is készítenek.

Nézzünk néhány példát!

Valami régi, valami új

Bernadettnek hiányzott az eredeti szakmája, az oktatás, így a vállalkozását kiegészítette egy oktatási üzletággal is. Az alkotás és az oktatás teszi teljessé az Ő életét. A kettőt egy logisztikával hatékonyan tudja egymás mellett végezni.

Aponyi Bernadett, a Mintamókus alkotója kezdetben pedagógus munkája mellett varrt, majd 8 éve nyitotta meg Mintamókus boltját a Meskán, végül tavaly lett ez a fő tevékenysége. A varrásoktatást pedig 2017 szeptemberében kezdte el.
Feladta a pedagógusi kötött munkaidőt, de nem akart elszakadni a gyerekekkel való foglalkozástól. Szakmájából adódóan mindig is munkálkodott benne, hogy a kettőt – a varrást és a tanítást – összekösse. A varrásoktatást táborral, workshopokkal kezdte, most pedig heti rendszerességgel egy csapat 9 éves kislánnyal varr csuda dolgokat.
Remekül kiegészíti egymást a két tevékenység, az oktatáshoz szükséges alapanyagokat a vállalkozásának készletéből tudja biztosítani, vagy egy kalap alatt intézi az anyagbeszerzést. Az idejét is jól be tudja osztani, vannak alkotós-felkészülős és oktatós napjai.
Bár mindkettő alapja a varrás, egészen más a kettő. Az eladásra varrás nyugis, terápiás elfoglaltság, a szabadság érzésével. A tanítás egy intenzív, fejben is sok előkészületet igénylő pár óra. Ez utóbbiban az örömet az adja, hogy a lányokon is azt látja, amit maga is érez, amikor egy alkotáson dolgozik és végül elkészül. Boldogságot jelent számára, hogy ehhez Ő is hozzájárulhat. Nehéz megmondani, melyiket szereti jobban.
A két tevékenység körülbelül egyforma profitot termel. Ez függ persze a megrendelésektől, de sok lehetőség van a varrástanításban is, aminek még csak az elején van. A következő nagy falat a felnőtt varrótanfolyam és a gyerek varrótáborok lesznek.

Az időd megsokszorozása

Míg az eddigi példák termékből indultak ki, és az oktatás mint szolgáltatás később került melléjük a palettára, Ági esetében ez pont fordítva volt. Neki egy szolgáltatása volt, amire akkora igény mutatkozott, hogy már nem tudta kiszolgálni az összes megrendelőjét. Így a prémium szolgáltatással indult vállalkozását egyszerűbb sorozatban gyártható termékekkel egészítette ki, melyhez nem szükséges az Ő személyes jelenléte. Így minden vevőt / megrendelőt a saját igényeinek megfelelően termékkel és / vagy szolgáltatással tud kiszolgálni.

Nagy Ági, építőművész, dekoratőr vállalkozása falfestéssel indult 7 évvel ezelőtt. Egyedi, saját karaktereket tervezett, és mai napig ezekkel a mintákkal születnek művei.

Indulása után 3-4 évvel nagyon megnőtt a kereslet munkái iránt. Közel 1 éves előjegyzéssel készítette a falfestéseket. Ezt látva, hogy ennyien megszerették a stílusát, muszáj volt alternatív megoldásokat kitalálnia. Ekkor kezdett el gondolkodni, hogy milyen termékeket tudna létrehozni, amivel szépen, ízlésesen dekorálhatóak a gyerekszobák a nélkül, hogy várnának a kézimunkájára egy évet. Megszülettek a falmatricák, plakátok, textil termékek, amiken ugyanúgy visszaköszön az arculata, figurái, mint a falfestésein. Persze ezek a termékek sosem lesznek egyediek, mivel nagyobb darabszámban kerül legyártásra, de igyekszik a kínálatot időszakosan változtatni.
A webshop vásárlók nagy része azokból a követőkből kerül ki, akik már az évek alatt megszerették a munkáit: anyagi lehetőségek miatt nem választották a falfestést, vagy túl soknak ítélték meg azt az időt, amit várniuk kell az egyedi munkára. A textil termékek, amik a figuráival ellátva készülnek, azoknál is szuper választásnak bizonyulnak, akiknél festett már falat, mivel a gyerekszobákat komplett arculattal tudják ellátni. Színben, mintában összeillő termékeket tudnak párosítani egymáshoz a szülők. Időbeosztásban a két vállalkozáshoz már egy személyben kevésnek bizonyult az energiája, így segítséget kellett bevonnia a webshop üzemeltetéséhez, hogy továbbra is a falfestésekre és új termékek tervezésére tudjon koncentrálni.

A falfestés mindig közelebb lesz a szívéhez, de nagyon élvezi, hogy változatosabbá váltak a napjai azzal, hogy termékeket is tervezhet és felügyelheti a gyártásukat. Mindig több aktuális feladat van így előtte, amihez nyúlhat, ha éppen nem falat fest. Webshopja 2017 november végén indult, így most még a falfestés az, ami több profitot termel a vállalkozásában.

Hogyan válassz második tevékenységet?

A legfontosabb dolog, hogy a második lábad ne kényszermegoldás legyen. Ha ezért az alkotói vállalkozásért hagytad ott a munkahelyedet, akkor egyáltalán nem lenne jó olyan dologba belevágni, amit nem örömmel csinálsz, hiszen akkor ugyanott vagy, mint a vállalkozásod előtt!

Fontos szempont továbbá, hogy olyan tevékenységet válassz, ami megfér a már meglévő tevékenységed mellett, sőt, ha lehet, erősíti azt. Ez lehet logisztikai szempont is, például az alapanyagbeszerzés a két üzletágra egy helyen valósul meg, vagy lehet értékesítési előny is. Ez utóbbi alatt azt értem, hogy az egyik tevékenység segíti a másik értékesítését.

Anyagi egyensúly

Nem titkolni való dolog, hogy sokan minél előbb szeretnének az alkotásukból megélni, hogy a főállásukat ott tudják hagyni, vagy éppen a GYED után ne kelljen visszamenniük a hétköznapi mókuskerékbe.

Kriszta motivációja a második tevékenység beindításához elsősorban pénzügyi volt. Az Ő alkotói vállalkozása a kezdetekben nehezen indult be, és ezért keresett mellé egy, az alkotással összeegyeztethető tevékenységet. A kettő tökéletesen megfér egymás mellett, sőt az egyik a másikat erősíti!

Kereki Kriszta gyöngyékszer-tervező és gyöngyfűzés-oktató alapvetően az ékszerkészítéssel indult, tanfolyamokat akkoriban mellékesként kezdett el szervezni. Az oktatást egy idő után abba is hagyta átmenetileg, amíg rá nem jött, hogy szüksége van rá. Egyrészt az ékszereladás nem akart beindulni, miközben a tanításra egyre nagyobb volt az igény.

Arra is ráérezett, hogy kifejezetten szereti átadni a tudását, ez inspirálja is.
Jelenleg az ékszerkészítés hangsúlya áttevődött az esküvői kiegészítők tervezésére, így szezonálisan osztja be az idejét: tavasztól őszig az esküvők vannak fókuszban, ősztől tavaszig a tanfolyami anyagokat fejleszti.
Harmadik terület a nem esküvői ékszerek: amiket oktatási célból fűz, azonban ékszerként megvásárolhatóak a webshopjában. Itt a legtöbb az átfedés: sokan az ékszer miatt kezdenek fűzni tanulni, vagy fűznek, de néha vásárolnak ékszert is tőle.
Mindig azt szereti jobban, amivel épp foglalkozik. Ha oktatóanyagot készít, ha menyasszonnyal egyeztet, vagy ha új ékszert tervez, mindegyik egyformán izgalmas kihívás – ráadásul így igazán változatos is a munkája.
A nagyobb profitot egyértelműen az oktatás hozza. Az esküvői ékszer tervezést leginkább azért csinálja, mert hatalmas öröm látni a végén a fotókat: egy picit ott lenni valakinek a legboldogabb napján!

Meglátni az igényt

Balogh Kinga a cirrhopp designere először újrahasznosított textilékszereket készített megunt pólókból és fülbevalókat PET palackokból.
Később  tevékenysége természetéből fakadóan igény mutatkozott a technikák és a know-how elsajátítására. Mivel a reciklálás lényege, hogy minél többen csinálják, így legyőzte féltékenységi rohamait, és inkább elsőként kezdett workshopokat szervezni a témában kb. 3,5 évvel ezelőtt.
A két profil tökéletesen megfér egymás mellett. Mivel egyikből következett a másik,  sok vásárlója lett később tanítványa. Workshopok végeztével „utógondozást” is vállal egy facebook-csoport által, melybe azok jelentkezhetnek, akik már részt vettek foglalkozásain. A csoport pörög, a lányok pedig újabb és újabb alkotásaikat teszik fel a csoportba, ismerkednek, kérdeznek egymástól. Az oktatás-rész egyébként olyannyira sikeres, hogy több workshop-részvevője vett már részt több tanfolyamon.
Kinga az ékszerkészítést szereti jobban, azonban magasabb profitot az oktatás termel számára.

A több lábon állás előnyei

Annak ellenére, hogy így megint több dologra kell figyelned, a több lábon állásnak megannyi előnye van:

  • megkülönböztet a piacon, két tevékenységgel egészen biztos, hogy egyedi leszel
  • többletbevételt termel
  • ki tudod tölteni a holt időszakaidat
  • az oktatás esetében maga a tevékenység inspirál és fejlődésre ösztönöz
  • ha mindkettő nagyot nő, dönthetsz, hogy melyiket szeretnéd végezni, melyiket kiszervezni

Nem mondom, hogy ez az egyetlen jó és járható megoldás, csupán azt, hogy ez is egy út, méghozzá sok alkotó útja, amit érdemes mérlegelni.

Írd meg a hozzászólásokban, ha több lábon állsz! Te milyen tevékenységeket végzel?

hozzászólások

Kérdésed, véleményed van a leckével kapcsolatban? Írd meg nekünk!

2 válasz

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

kurzusok

Ki beszél itt?

2007-ben egy cipősdoboznyi üveggel és egy öreg üvegvágóval, 3 kisgyerek mellett kezdtem  alkotó vállalkozásba. Később elvégeztem az Edutus Online Marketing Szakát és az ékszereimet kizárólag online értékesítem.

A misszióm, hogy iparművész, kézműves és alkotó nőknek megmutassam, hogyan menedzseljék Önmagukat, vállalkozásukat és érjenek el anyagi sikereket, az alkotói szabadság megőrzése mellett.

RÓLUNK MONDTÁk