Aranyat érő tartalék

Egy vállalkozás életében az egyik legfontosabb dolog a stabilitás.

Vannak azonban körülmények, amikre nincsen hatásunk. Ilyen az adórendszer és a törvényi környezet gyakori változása, amivel nem kis feladat lépést tartani. Erre nincsen ráhatása egy vállalkozónak.

A vállalkozásod pénzügyeiért azonban Te felelsz és itt nagyon sokat tudsz tenni azért, hogy stabil lábakon állj, még akkor is, ha valami váratlan dolog történik. Azok a vállalkozások, amelyek kis összegből indultak el, legtöbbször nem rendelkeznek tartalékkal a kezdeti időszakban. Ez nem éppen ideális állapot, egy olyan adottság, amit érdemes minél előbb megszüntetni.

Miért fontos tartalékot képezni?

Az alkotó vállalkozások a legtöbb esetben kis tőkével indulnak és így igen ingatag lábakon állnak. Azonban ha a kezdeti sikerek során tudatosan bánsz a pénzügyeiddel, akkor hamar stabilizálni tudod a vállalkozásodat. Ennek az eszköze a tartalék képzése! Azt javaslom, hogy mielőtt még saját fizetésed lenne, már előtte foglalkozz a kérdéssel és kezd el a tartalékképzést! A tartalékalap létrehozása abban segít Neked, hogy a vállalkozásod stabil lábakon álljon.

Ennek segítségével, nagyságától függően, át tudsz vészelni olyan nem várt kisebb-nagyobb eseményeket, amelyek  vállalkozásodat alapjaiban rengetnék meg, esetleg tönkretennék azt.

Mennyi az ideális tartalék?

Ha jelenleg semmi tartalékod nincs, akkor bármilyen kis összeggel elkezdheted, csak induljon el egyfajta tartalékképzés!

Az ideális tartalék összegét nem forintban határozom meg, hiszen ez cégméretenként változó. Közepesen tudatos vállalkozók esetében ez egy havi kiadás összege. (Azok akik elvégezték a Profitálj! kurzust és rendszeresen használják a Bevétel Kiadás Sablont, abban pontosan látják, hogy mennyi egy átlagos havi kiadása a vállalkozásnak.) Ez az összeg azért fontos,hogy ha bármi történik a vállalkozásoddal, akkor egy hónapig még biztosan képes vagy működtetni azt, hiszen rendelkezésedre állnak az anyagi tartalékok a költségekre. Ez az egy hónap pontosan elegendő arra, hogy csinálj egy nagy kampányt és bevételre tegyél szert, ami a további működésedhez elegendő.

Nagyon tudatos vállalkozók esetében azt ajánlom, hogy a havi költségeid mellé még tartalékold a legfontosabb géped vagy eszközöd jelenlegi árát is. Ez lehet egy kemence, egy laptop, a fényképező- vagy éppen az ipari varrógéped. A lényeg az, hogy ha ma délután bármelyik javíthatatlanul tönkremegy, esetleg ellopják, akkor Te holnap reggel vásárolni tudj egy újat. Ugyanis, ha a legfontosabb eszközödet kihúzzák alólad és azt nem tudod azonnal pótolni, akkor bedől a vállalkozásod!

Maximum 3 havi tartalékot hagynék a vállalkozásban, a többi osztalékként kivehető vagy fejlesztésre fordítható!

Hogyan tárold a tartalékot?

A tartalékot mindenképpen elkülönítve tárold! Magyarul ne azon a számládon, amin a vállalkozás költségei és bevételei vannak. A készpénzben való tárolást sem javaslom, mert az könnyen „elkopik”. A legideálisabb megoldás, ha ellátogatsz a bankba és létrehozol egy alszámlát a vállalkozói számlacsomagodon belül, ahol a tartalékot fogod tárolni. Erre a számlára még kártyát sem kell igényelned, hiszen pontosan az a cél, hogy ehhez ne nyúlj hozzá.

Mire fordíthatod a tartalékot?

A tartalékot kizárólag vészhelyzetben használhatod üzleti célokra. Ha folyamatosan hozzányúlsz a tartalékhoz, mert éppen kifutottál a pénzből, akkor az nem tartalék. Ezt az összeget tabuként kell kezelned, csak és kizárólag akkor felhasználni, amikor vészhelyzet adódik. Mik lehetnek ezek a vészhelyzetek?

Biztosan vészhelyzet:

  • kulcsfontosságú gép, eszköz meghibásodása, megsemmisülése
  • hirtelen, tartósabb betegség
  • nagyobb, előre nem tervezett és nem halasztható költség (GDPR, nem várt adó)

Esetlegesen erre is felhasználható a tartalékod:

  • egy nagyobb megrendelésnél, ahol az alapanyag vásárlása lényegesen meghaladja a működési költségeidet (szerződéssel bebiztosítva)
  • gép-/ szerszámfejlesztés, ami jelentős többletbevételt hoz (csak leírt, kiszámolt tervvel)
  • szintugráshoz szükséges raktárkészlet fejlesztés (csak leírt, kiszámolt tervvel)

Fontos, hogy Te most meghatározd magadban, hogy miket nevezel vészhelyzetnek és később ehhez a döntésedhez tartsd magad!

hozzászólások

Kérdésed, véleményed van a leckével kapcsolatban? Írd meg nekünk!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

kurzusok

Ki beszél itt?

2007-ben egy cipősdoboznyi üveggel és egy öreg üvegvágóval, 3 kisgyerek mellett kezdtem  alkotó vállalkozásba. Később elvégeztem az Edutus Online Marketing Szakát és az ékszereimet kizárólag online értékesítem.

A misszióm, hogy iparművész, kézműves és alkotó nőknek megmutassam, hogyan menedzseljék Önmagukat, vállalkozásukat és érjenek el anyagi sikereket, az alkotói szabadság megőrzése mellett.

RÓLUNK MONDTÁk