Forrásteremtés fejlesztésre

Ahogyan a pénzre gondolunk, az sokszor nem túl egészséges. Mi magyarok legtöbbször így vagyunk ezzel, az alkotó vállalkozásban dolgozók, a művészek pedig különösen. Sokan a „szegény művész” kategóriába sorolják azokat, akik alkotnak és abból próbálnak megélni, sok alkotó pedig önmagát sorolja ebbe a kategóriába. Nem jutnak egyről a kettőre a vásáraik, kampányaik legfőbb célja, hogy előteremtsék a megfelelő mennyiségű pénzt a következő kollekciójukra, termékcsaládjukra.

Beindul a mókuskerék, egyik napról a másikra és a sok nehézség inkább keserűséget, fásultságot hoz.

Muszáj ennek így lennie?

Egyáltalán nem, de ehhez szükség van 3 dologra:

1. Az árazás

Egy múlt heti mákgubós tanácsadás alkalmával érkezett hozzám egy kézműves, akinek olyan alacsonyak voltak az árai, hogy szinte már Ő fizetett a vásárlóinak, hogy elvigyék a termékeit. Ebből sosem lesz megélhetés, sosem lesz saját műhely, gépek, eszközök és alkalmazott sem. Ha rosszul vannak beárazva a termékeid, akkor az alkotó vállalkozásod halálra van ítélve. Ezért az alkotó vállalkozások sikerének legfőbb záloga, hogy megfelelően legyenek beárazva a termékeid! Ha ezt elmulasztod, akkor a vállalkozásod évei, napjai meg vannak számolva.

És ez nem nyerészkedés vagy éppen a vásárlók lehúzása, hanem a tisztességes munka ára!

Legtöbben, akik hozzám jönnek tanácsadásra, remekül kiszámolják, hogy mennyi alapanyag van egy termékben és mennyiért fogják eladni. Egyetlen dolgot elfelejtenek azonban hozzászámolni, a munkát! Mert munka az, amikor a termékedet elkészíted, amikor azt feltöltöd a webshopba vagy éppen kiviszed a vásárra. Munka, amikor elmész alapanyagot beszerezni és az is, amikor megtervezed az új kollekciódat. Ez mind-mind munka, amiért fizetés jár.

Sokszor tapasztaltam már, hogy komolynak mondott vállalkozók is összekevernek két dolgot, a munkabért és a profitot. Nem árt ezt a két fogalmat tisztázni.

Munkabér: az amiért megdolgoztál, ami akkor is jár, ha sikeres a vállalkozásod és akkor is ha nem. Azt az időt, amit a termékeid elkészítésével töltöttél, ki kell magadnak fizetned. MINDIG!

Profit: a nyereség, amit azért kapsz, mert kockáztattad a pénzedet, vagy ha az nem volt, akkor befektetted az idődet a vállalkozásba. (itt minden olyan időt értek, ami nem a termékhez kapcsolódik: üzleti tervezés, megtanultál valamit, kitaláltál egy kampányt.) Ez a pénz azonban csak akkor realizálódik, ha a pénzedet és az idődet jól fektetted be!

Annak a minimális elvárásnak meg kell lennie önmagaddal szemben, hogy minél előbb eljuss arra a szintre, hogy legyen munkabéred, onnan pedig a következő lépés, hogy legyen egy reális, megélhetést biztosító fizetésed!

Ehhez azonban meg kell tanulnod a termékeidért elkérni azt az árat, amiből meg tudod teremteni a fentieket, legálisan fent tudod tartani a vállalkozásodat, ki tudod fizetni a saját béredet, jó minőségű terméket, szolgáltatást kínálva!

Itt találsz segítséget az árazáshoz! >>>

2. Szeresd a termékedet!

Légy büszke a termékedre és merd elkérni az árát! Ne a konkurenciával foglalkozz, hanem a TE vállalkozásoddal, a Te életeddel!

Fogadd el, hogy teljesen normális dolog önmagad számára fizetést, profitot termelni és higgy a termékedben maximálisan!

Ehhez természetesen szükség van arra is, hogy ne akármilyen terméket árulj, hanem amit el szeretnél adni, abba tedd bele a maximális tudásodat és a szakmai hozzáértésedet! Légy maximalista önmagaddal szemben is ne csak a vásárlókkal szemben, amikor fizetnek! Így a kettő egyensúlyba fog kerülni.

3. Élj visszafogottan!

Élj takarékosan! Amikor egy sportolóra, akár egy üzletemberre nézünk fel, a sikereit látjuk. Csak kevés alkalommal ismerjük igazán behatóan a mögötte lévő történetet, a kezdeteket. Ezek az emberek sok dologról lemondtak és sok mindent elviseltek, hogy ott lehessenek, ahol ma vannak, amiért felnézünk rájuk, de a siker előtt lévő életüket, a történetüket csak ritkán ismerjük. A siker soha nem magától érkezik, hanem óriási munka és sok áldozat van mögötte.

Ha Te most építed a vállalkozásodat, akkor el kell áruljam, hogy ez a lemondások és a kemény munka időszaka. Le kell mondanod szabadidőről és anyagi javakról a vállalkozásod javára!

Ha egy hosszútávú stabil vállalkozást szeretnél építeni, akkor a mai nap megtermelt bevételeidet ne költsd el, hanem forgasd vissza a vállalkozásodba! Ha az „aprópénzt” elköltöd, akkor soha nem lesz átütő növekedés és siker.

Hogyan csináld?

A kisvállalkozások legnagyobb problémája a forráshiány. Nincsen pénzük eszközökre, képzésre és a vállalkozásuk fejlesztésére. Legalábbis ezt szokták mondani. Nekem ilyenkor a legfőbb kérdésem, hogy miért nem raknak félre ezekre? Mert sosincs annyi!- jön a válasz, de nem folytatom…

Félrerakni akár a személyes életedben, akár a vállalkozásodban egészen keveset is lehet. Nem az összeg nagysága a fontos, sokkal inkább a rendszeressége.

Azt ajánlom, hogy hetente rakjál félre a bevételeidből! Ha most induló vállalkozás vagy, akkor heti 1.000 Ft tökéletesen megfelel a célra, ha már évek óda a cégeden dolgozol, akkor akár 5-10-20.000 Ft-ban is gondolkozhatsz. Ha online bevételeid vannak, akkor erre a célra készíts a meglévő bankszámlád mellé egy alszámlát, ahova a tartalékot gyűjtöd! Állítsd be heti rendszerességgel az utalást a fő számládról az alszámládra és már készen is vagy! Ha inkább vásározol vagy más jellegű készpénzforgalmad van, akkor végy egy borítékot vagy egy zárható pénzkazettát és ebbe gyűjtsd az aranytartalékot! Ehhez az összeghez tilos hozzányúlni egy meghatározott ideig, azaz ameddig összegyűjtöd az általad meghatározott összeget.

Itt találsz segítséget a pénzügyeid kezeléséhez! >>>

2019-ből eddig eltelt 4 hét, de 48 még hátra van. Ha csak heti 1.000 forintot teszel be a takarékba, akkor abból az év végére közel 50.000 forint lesz, azonban ha heti 20.0000 forintban gondolkozol, akkor decemberre közel 1 millió forintot is gyűjthetsz. Ezekből az összegekből pedig már lehet nagy dolgot csinálni. 50.000 forint elég egy egyszerűbb gépre vagy egy drágább eszközre, 1 millió pedig már egy komolyabb nagy gépre vagy három kisebbre, például egy új számítógépre, telefonra és fényképezőgépre. Képes vagy ma és minden héten lemondani egy kisebb összegről, annak érdekében, hogy egy év múlva komoly fejlődésnek induljon a vállalkozásod az új eszközeid által?

Vágj bele még ma!

 

hozzászólások

Kérdésed, véleményed van a leckével kapcsolatban? Írd meg nekünk!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

kurzusok

Ki beszél itt?

2007-ben egy cipősdoboznyi üveggel és egy öreg üvegvágóval, 3 kisgyerek mellett kezdtem  alkotó vállalkozásba. Később elvégeztem az Edutus Online Marketing Szakát és az ékszereimet kizárólag online értékesítem.

A misszióm, hogy iparművész, kézműves és alkotó nőknek megmutassam, hogyan menedzseljék Önmagukat, vállalkozásukat és érjenek el anyagi sikereket, az alkotói szabadság megőrzése mellett.

RÓLUNK MONDTÁk